Artykuł sponsorowany

Podłoga do salonu – jasna czy ciemna?

Podłoga do salonu – jasna czy ciemna?
Podłoga to jedna z najważniejszych płaszczyzn w domu. Pełni nie tylko rolę praktyczną, lecz także estetyczną. Stanowi bazę dla aranżacji i silnie oddziałuje na postrzeganie wnętrza. Jej wybór powinien więc być dobrze przemyślany, by raz ułożona, służyła przez lata. Jednym z najczęstszych pytań padających w kontekście zakupu pokrycia podłogi jest: posadzka jasna czy ciemna? Okazuje się, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Sprawdź, jaka podłoga będzie lepiej pasować do twojego wnętrza! Niezależnie od tego, czy wybierasz podłogę drewnianą, czy panele laminowane – rodzaj, kolor i wzór pokrycia powinien być dopasowany do ogólnego charakteru aranżacji i metrażu mieszkania. Posadzka w każdym z pomieszczeń powinna współgrać z kolorem ścian, mebli, dodatków i wraz z innymi elementami wyposażenia tworzyć spójną, harmonijną całość.

Jasna podłoga w salonie – uniwersalna prostota

Jasna podłoga pasuje do niemal każdej aranżacji wnętrza. Wpisze się w minimalistyczną estetykę skandynawską, nowoczesne pomieszczenie urządzone w stylu industrialnym czy naturalny wystrój rustykalny. Stanie się doskonałym tłem dla mebli, dywanów i innych elementów wyposażenia. Będzie dobrze komponować się zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi ścianami (chociaż najlepiej wygląda w zestawieniu ze stonowanymi barwami). Jasna podłoga jest więc uniwersalna i łatwa do zaaranżowania. Jednocześnie stanowi doskonały sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia i nadanie mu aranżacyjnej lekkości. Jeśli zależy ci na spotęgowaniu tego efektu  wybierz jasne, połyskujące deski podłogowe w dużym rozmiarze. Jednolite, gładkie i błyszczące materiały dają bowiem wrażenie oddalenia i powiększenia.

Ciemna podłoga – wyrazista elegancja

Ciemne pokrycie podłogi to dobre rozwiązanie do otwartych przestrzeni  dużego salonu połączonego z kuchnią lub pokoju dziennego zajmującego niemal całe piętro domu. Sprawia wrażenie, że pomieszczenie jest bardziej zacienione, może jednocześnie wizualnie je pomniejszać. Jednocześnie ciemna podłoga pozwala stworzyć bardzo przytulną aranżację  połączona z ciepłymi kolorami ścian zamieni salon w miejsce sprzyjające relaksowy i regeneracji sił. Ciemna podłoga to również synonim elegancji. Kojarzy się z luksusem i klasycznym wystrojem gabinetowym. Idealnie sprawdzi się więc we wnętrzach zaaranżowanych w stylu glamour, kolonialnym, angielskim itp. Zestawienie jej z surowymi materiałami jak szkło, stal i kamień wydobędzie jednak z ciemnej podłogi bardziej nowoczesny charakter i sprawi, że doskonale wkomponuje się również w loftowe wnętrza. W odważnej, nowoczesnej aranżacji można również postawić na zabawę kontrastem  łączyć ciemną podłogę z intensywnymi kolorami ścian, jak czerwień czy fiolet. W ten sposób barwy wydadzą się jeszcze żywsze, a kształty wyraźniejsze. W takim przypadku lepiej jednocześnie zrezygnować ze śnieżnej bieli na ścianach  tak dramatyczny kontrast może okazać się bowiem męczący.

Materiał został przygotowany we współpracy z firmą Dobre Dla Domu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy