Podajnik tłokowy czy ślimakowy - który lepiej sprawdzi się w domowym piecu?
Nowoczesne piece z podajnikiem to modele, które dzielą się na dwa główne rodzaje pod względem zastosowanego w nich mechanizmu dawkowania paliwa stałego. Pierwsze z nich wyposażone są więc w podajnik ślimakowy, z kolei drugie w tłokowy. Oba z nich cechują się natomiast odmiennym sposobem pracy, który między innymi omawiamy w tym artykule.
Czym jest podajnik ślimakowy i jak działa?
Stosowane w piecach podajniki ślimakowe swoją nazwę zawdzięczają zastosowaniu w ich rurze stalowego lub żeliwnego ślimaka. Ich działanie polega więc na przekazywaniu opału z podajnika do komory spalania poprzez jego obracanie się wokół własnej osi. Sterowanie podajnikiem odbywa się natomiast w sposób elektroniczny. Dodatkowo obecnie niemal wszystkie piece z tego typu podajnikiem wyposażone są także w retorty obrotowe. Dzięki temu w momencie każdego podawania paliwa do paleniska obracają się one i usuwają z niego popiół. To z kolei przekłada się na lepszy rozkład paliwa w palenisku i uzyskanie wysokiej sprawności spalania.
Przeczytaj również: Czym wyróżniają się nowoczesne kotły grzewcze?
Charakterystyka podajników tłokowych
Podajniki tłokowe stosowane w kotłach swoje działanie opierają z kolei, jak ich sama nazwa wskazuje na tłoku, który przesuwając się, podaje odpowiednią dawkę paliwa z zasobnika, a następnie cofając się, pobiera kolejną jego porcję. To z jaką częstotliwością się on porusza, sterowane jest natomiast za pomocą programowalnego sterownika. Piece z podajnikiem tego typu, w odróżnieniu od modeli ślimakowych nie mają jednak możliwości zastosowania retorty obrotowej.
Przeczytaj również: Piec a kocioł - czy to pojęcia tożsame?
Ślimakowy czy tłokowy, który z podajników jest lepszy i dlaczego?
Rozważając między podajnikiem ślimakowym, a tłokowych przy zakupie kotła do ogrzewania domu warto poznać ich wady i zalety. W związku z tym modele z podajnikiem ślimakowym dostępne między innymi w ofercie producenta kotłów grzewczych Stefaniak, cechują się:
Przeczytaj również: Kotły na drewno. Przegląd rozwiązań
możliwością zastosowania w nich wyłącznie jednego rodzaju paliwa,
możliwością pełnej automatyzacji pracy kotła,
niską emisją spalin dzięki spalaniu od góry,
ryzykiem zablokowania przy zastosowaniu mokrego paliwa.
Piece z podajnikiem tłokowym gwarantują z kolei:
możliwość stosowania różnych paliw,
możliwość ich czyszczenia bez konieczności wygaszania paleniska,
niską awaryjność i wysoką trwałość,
eliminacje ryzyka cofania się żaru do paleniska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana