Artykuł sponsorowany

Płytki elewacyjne dla domu – łatwy montaż, spektakularny efekt

Płytki elewacyjne dla domu – łatwy montaż, spektakularny efekt
Nie każde płytki nadają się do zastosowania zewnętrznego. Wybierając okładzinę przeznaczoną do montażu na naszym balkonie, tarasie bądź w ogrodzie, powinniśmy zaczerpnąć nieco wiedzy i wybrać produkt, który będzie nam służyć przez lata.

Duża wytrzymałość

Płytki elewacyjne powinny być przede wszystkim odporne na czynniki atmosferyczne (jak mróz czy wilgoć) oraz wykazywać dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej spotykane okładziny wykonane są z klinkieru lub gresu, rzadziej natomiast spotkać można produkty zrobione z silikatu, czyli cegły wapienno-piaskowej - https://www.paradyz.com/plytki/plytki-elewacyjne. Współczesne technologie produkcji pozwalają na produkowanie płytek elewacyjnych w najróżniejszych kolorach, wymiarach oraz kształtach.

Dziecinnie prosty montaż

Ogromnym atutem płytek przeznaczonych na elewację jest łatwość montażu – każdy powinien sobie poradzić z ich przyklejeniem, nawet nie posiadając wielkiego doświadczenia przy remontach. Płytki tego typu można układać zarówno na tynku cementowo-wapiennym, jak i żelbecie czy betonie. Podczas montażu należy pamiętać o zaprawie klejowej. Jest to element niezwykle istotny, ponieważ bezpośrednio wpływa na trwałość przyczepu. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprawa uelastyczniona, która chroni przez naprężeniem wywołanym odkształceniem termicznym płytek. Ze względu na zewnętrzne zastosowanie powinna być ona także mrozoodporna. Podwójne smarowanie to najczęstsza i najefektywniejsza metoda montażu - polega ona na smarowaniu zaprawą płytek oraz podłoża. Należy jednak przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniej aplikacji warstw kleju. Informacja ta umieszczana jest przez producenta na opakowaniu od zaprawy. Montaż płytek elewacyjnych powinien rozpoczynać się od ościeży, aby następnie przejść do powierzchni narożnych. Niezbędna jest również dylatacja, która zapobiegnie wszelkim obciążeniom, odkształceniom i przesunięciom. Przerwy powinno stosować się co 12-16m 2 oraz przy każdej zmianie podłoża.

Alternatywa dla kamienia

Płytki elewacyjne to sposób na efektowną i solidną fasadę budynku. Jeśli na elewacji domu nie ma możliwości montażu kamienia, mogą być one bardzo atrakcyjną alternatywą. Dzięki swoim właściwościom są w stanie zachować znakomity wygląd na długie lata.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy