Artykuł sponsorowany

Platycerium, odmiana paproci

Platycerium, odmiana paproci

Paproć ta potocznie nazywana jest łosimi rogami, ponieważ jej liście zarodnionośne są silnie powcinane i przypominają szerokie, płaskie poroża łosia. Inaczej jest również nazywana płasklą. Do rodzaju platycerium, należy siedemnaście gatunków. W uprawie znajduje się niemal wyłącznie platycerium widlaste. Dolne liście brązowawe i pomarszczone, tworzą podstawę dla zielonych liści zarodnionośnych. Roślina uprawiana w domu rośnie wolno i jak wszystkie paprocie nie tworzy kwiatów.

Stanowisko uprawy

Dobrze rośnie zarówno w miejscu jasnym jak i półcienistym. Dla platycerium wybieramy miejsce widne, ale z dala od południowego okna. Roślinę tą można też umieścić w oknie lub widnej łazience.

Podlewanie

Od marca do sierpnia podlewamy obficie. Zimą podlewamy oszczędnie, ale nie dopuszczamy do silnego przesuszenia podłoża. Podlewanie dużej rośliny bywa trudne , dlatego najlepiej raz w miesiącu zanurzyć doniczkę w pojemniku z wodą.

Zraszanie

Gatunki pochodzące z tropików potrzebują wysokiej wilgotności powietrza. Zraszanie dobrze wpływa na tą roślinę, zwłaszcza gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka.

Nawożenie

Od marca do sierpnia raz w miesiącu podlewamy roztworem nawozu mineralnego o niskim stężeniu, bez wapnia.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem mchu, lub specjalne podłoże do paproci.

Rozmnażanie

Roślinę tą rozmnażamy przez podział.

Przesadzanie

Starszej rośliny raczej się nie przesadza. Wczesną wiosną możemy wymienić wierzchnią warstwę podłoża.

Choroby i szkodniki

Roślina często jest atakowana przez tarczniki lub wełnowce.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy