Materiał Partnera

Oświetlenie w łazience

Oświetlenie w łazience

Światło rozjaśnia przestrzeń i sprawia, że wieczorem możemy się cieszyć sztucznym słońcem oświetlającym wnętrze. Oprawy świetlne są również ważnym elementem dekoracyjnym.

Wybór oświetlenia

Dokonując wyboru źródła światła w łazience, warto zastanowić się na samym początku nie tylko, jakie będą zastosowane oprawy, ale w jakich miejscach powinny się znajdować. Dzieląc łazienkę na przestrzenie użytkowe uwzględniając ich aktywność można zastosować różne źródła światła, które będą tam nieodzowne. Oczywiście można wybrać tylko jeden rodzaj oświetlenia dajmy na to halogenowy, które dają jasne białe światło skupiające lub rozpraszające w zależności od zastosowanej oprawy. Charakterystyczne, jasne światło oświetlenia halogenowego zapewnia wierne oddanie kolorów i umożliwia zastosowanie w dowolnym punkcie łazienki. Decydując się na lampy zamontowane w suficie zastanówmy się jednak nad tym czy mają to być oprawy skupiające światło w wybranym punkcie czy też lepsze są oprawy takie, które rozpraszają wiązkę światła. Wszystko to oczywiście zależy od rozmiarów łazienki oraz efektów, jakie chcemy uzyskać. Warto to ustalić już na samym początku projektu, ponieważ aranżacja łazienki wydaje się zawsze banalnie prosta jednak, każde trwałe dodatki wymuszają inne zastosowanie światła i opraw a także oddzielnego dostępu źródła zasilania. Może się okazać, że aranżacja łazienki o małej powierzchni będzie bardziej pracochłonna, ponieważ na małej przestrzeni będziemy chcieli pomieścić nie tylko typowe urządzenia łazienkowe, ale jeszcze i pralkę, która będzie burzyła całkowicie jej charakter.

Nowoczesne rozwiązania

Modne obecnie podświetlane półki lub witryny muszą posiadać odrębne źródła światła, dlatego należy je przewidzieć podczas modernizacji przestrzeni. Podświetlane kabiny prysznicowe lub wanny narożne powinny również posiadać oddzielne okablowanie, które należy uwzględnić podczas projektu. Planując oświetlenie w łazience, musimy wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. Jak wiemy jest to wilgotne pomieszczenie, dlatego też występuje większe niż w innych pomieszczeniach ryzyko porażenia prądem. Nowoczesne łazienki w których zwraca się na takie aspekty uwagę posiadają nawet gniazdka z prądem na wyższej wysokości niż w innych pomieszczeniach. Gdyby taka łazienka uległa zalaniu wodą zmniejsza się w ten sposób ryzyko porażenia prądem. Powszechne są również gniazdka bryzgoszczelne, które są zamykane specjalna klapką zabezpieczającą przed dostaniem się wody do wewnątrz. Szczególnie w strefie narażonej na wilgoć koło lustra, lampy i wyłączniki powinny być odporne na działanie wody. Modne obecnie oświetlenie niskonapięciowe diodami LED całkowicie spełnia wymogi bezpieczeństwa niemniej jednak należy zastosować ich w przestrzeni łazienki tyle, aby dobrze oświetlały łazienkę. Tutaj powstaje szereg problemów, ponieważ jest to inne światło niż to, do którego się przyzwyczailiśmy przez lata, dlatego stosuje się je naprzemiennie razem z oświetleniem tradycyjnym. Podczas kąpieli używamy oświetlenia typu LED a dokonując porannej lub wieczornej toalety źródła światła halogenowego lub tradycyjnego bańkowego. Spotkać można bardzo często oświetlenie diodowe w kabinach prysznicowych lub wannach narożnych. Te ostatnie oferują barwne oświetlenie, którego możemy użyć podczas długiej kąpieli. Posiadając wieczorem więcej wolnego czasu można delektować się gorącą kąpielą z wyciszającym niebieskim światłem wydobywającym się w dna wanny narożnej lub źródeł światła, które usytuowane są na jej bokach. Kabiny prysznicowe oprócz modnej „deszczownicy” oferują nie tylko dodatkowe oświetlenie, ale również można słuchać dowolnej muzyki z wbudowanego radia z odtwarzaczem. Aby zapewnić idealne i jasne oświetlenie łazienki można zastosować nowoczesną świetlówkę liniową, o jasnym białym świetle. Świetlówki nowej generacji mogą być stosowane do podświetlania wnęk lub półek w łazience a także znajdują zastosowanie w strefie lustra i umywalki.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy