Artykuł sponsorowany

Oświetlenie w akwarium. Ciekawy dodatek czy konieczny element wyposażenia?

Oświetlenie w akwarium. Ciekawy dodatek czy konieczny element wyposażenia?
Wszystkie nowoczesne modele akwariów są zaopatrzone w funkcjonalny system oświetleniowy. To pozytywny trend, który nie powinien nikogo zaskakiwać. Odpowiednie oświetlenie wpływa na harmonijny rozwój roślin, a także na zdrowie i kondycję ryb oraz innych wodnych stworzonek, znajdujących się wewnątrz akwarium.

Dlaczego oświetlenie jest tak ważne?

Światło docierające do akwarium wspomaga syntezę związków organicznych i pozostałości substancji nieorganicznych zawartych w wodzie. Odgrywa kluczową rolę w procesie fotosyntezy roślin, przyczyniając się do wytworzenia drogocennego tlenu. To właśnie tlen stanowi podstawę egzystencji ryb oraz pozostałych zwierząt wodnych. Światło oddziałuje też bezpośrednio na żyjątka, regulując ich procesy życiowe – na przykład aktywność pokarmową.
Trzeba pamiętać, że sama obecność oświetlenia nie załatwia sprawy. Istotna jest również jego odpowiednia ilość. Zbyt niski poziom oświetlenia sprawi, że ryby i rośliny nie będą należycie się rozwijały. Z drugiej strony, zbyt duża ilość światła może doprowadzić do nadmiernego rozwoju glonów w całym akwarium – objaśnia Aleksander Warwocki właściciel  sklepu internetowego AQUA-LIGHT, zajmującego się sprzedażą profesjonalnego oświetlenia akwarystycznego.

Co z oświetleniem naturalnym?

Co w przypadku, gdy akwarium jest usytuowane w pomieszczeniu o wysokim poziomie nasłonecznienia? Czy wtedy możemy zrezygnować z oświetlenia do akwarium? Raczej nie. Jak pokazują doświadczenia właścicieli różnych rodzajów zbiorników, ilość światła naturalnego rzadko kiedy okazuje się wystarczająca, a czasem nawet niepożądana. Mimo tego, że przenikalność promieni słońca podlega znaczącemu ograniczeniu - np. przez szyby okien czy samego akwarium, to zbyt duża ilość światła słonecznego wpływa na pojawienie się i rozwój glonów w zbiorniku. Z tego względu niezbędne jest zastosowanie oświetlenia akwarium bez względu na to, gdzie się ono znajduje. Tutaj jest już duży wybór począwszy od tradycyjnych świetlówek akwarystycznych, a kończąc na oświetleniu LED do akwarium.

Praktyczność, ale też estetyka

Odpowiednio dobrane oświetlenie do akwarium ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla żywych organizmów w akwarium, ale też w aranżacji pomieszczenia, w którym ono stoi. Zręcznie podświetlone akwarium bez wątpienia będzie stanowić cenną ozdobę wnętrza – żywy obraz, przyciągający wzrok feerią barw i ruchem, zwłaszcza w zaciemnionych miejscach. O dobór optymalnego rozwiązania – łączącego elementy estetyki i praktyczności – możemy poprosić doświadczonego fachowca ze sklepu specjalizującego się od wielu lat w sprzedaży oświetlenia akwarystycznego, chociażby z AQUA-LIGHT. Z pewnością udzieli on kompetentnych porad, dzięki którym nabędziemy oświetlenie dopasowane do potrzeb naszego zbiornika. Nawet jeśli mamy własną wizję oświetlenia najlepiej będzie, jeśli skonsultujemy ją z ekspertem, ponieważ potrafi on dopasować parametry światła emitowanego przez świetlówki czy diody LED do posiadanego przez nas zbiornika.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy