Oświetlenie szynowe – jakie lampy najlepiej wybrać?
Współczesne rozwiązania dotyczące oświetlenia wnętrz potrafią zadziwiać użytkownika możliwościami. Wśród najchętniej wybieranych znajduje się oświetlenie szynowe, które nie tylko dobrze wygląda, ale i jest szalenie praktyczne. Zwolennicy takich rozwiązań natychmiast znaleźli dla nich zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach użytkowych, ale i w prywatnej przestrzeni.
Modne dopełnienie aranżacji
Oświetlenie szynowe to nic innego jak listwa, do której mocuje się różnego rodzaju lampy. Mogą to być stylowe tuby, kostki czy oczka, a także lampy wiszące. Mnogość produktów przyczyniła się do popularności tego rodzaju oświetlenia, pozwalając na ich zastosowanie w domach urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim czy industrialnym. W sypialni na przykład świetnie sprawdza się lampa wisząca, a w garderobie czy długim korytarzu optymalnym wyborem będzie potrójny reflektor szynowy, który można przesuwać po długości całej szyny.
Przeczytaj również: Funkcjonalne i modne oświetlenie korytarza
Szynoprzewody we wnętrzach komercyjnych
Podstawowym zestawem oświetlenia są szyny oraz komplet lamp, które można doczepić do szynoprzewodów. To właśnie lampy tworzą określony charakter i wzbogacają aranżację, będąc mocnym akcentem we wnętrzu o dowolnym metrażu.
Oświetlenie szynowe znalazło swoje zastosowanie najpierw we wnętrzach użytkowych. Dopiero później zaczęto montować je w domach, tworząc dopasowane konstrukcje. Główną zaletą lamp szynowych jest możliwość regulacji kąta padania światła. Halogeny można obracać w pionie i poziomie o kilkadziesiąt stopni, dostosowując strumień światła do konkretnego miejsca. W ten sposób eksponuje się między innymi dzieła sztuki w galeriach i muzeach czy asortyment odzieżowy i obuwniczy w galeriach handlowych.
Jeśli chodzi o równomierne rozmieszczenie światła, w tym celu oświetlenie szynowe również sprawdzi się najlepiej. Wystarczy rozmieścić system oświetleniowy w kształcie kwadratu, by uzyskać dobrze oświetlone wnętrze. Pod tym względem system szynowy sprawdza się lepiej od tradycyjnych jarzeniówek czy lamp umieszczanych w centralnym punkcie pomieszczenia.
Co trzeba kupić?
Podstawowym elementem systemu szynowego są – jak już wspomniano wyżej – listwy i zestaw lamp. Mogą to być żarówki niskonapięciowe, lampy LED, świetlówki czy halogeny – wszystkie współpracują z systemem szynowym, lecz warto wiedzieć, żeby trzymać się oferty jednego producenta. Spośród akcesoriów niezbędnych do montażu wymienia się zaślepki, złączki i uchwyty do mocowania.
Szyny w ofercie producentów mają zazwyczaj długość jednego lub dwóch metrów. Mają one przygotowane otwory do mocowania, w które wkręca się kołki montażowe. Wystarczy kilka chwil, by przytwierdzić listwę do sufitu lub ściany. Listwy można docinać i łączyć, tworząc różne kształty. Najpopularniejsze rozwiązania to kształt kwadratu lub prostokąta, w mniejszych pomieszczeniach montuje się szyny w kształcie litery T, H, U, C lub L.
Dobrze dobrane oświetlenie odmieni każde wnętrze i zadba o wzrok osób w nim przebywających. Praktyczne, nieskomplikowane w montażu i efektowne – oświetlenie szynowe to trafne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana