Materiał Partnera

Oświetlenie idealne do salonu

Oświetlenie idealne do salonu
Dzięki odpowiedniej lampie, można nadać charakteru każdemu pomieszczeniu. Szczególnie ważny jest dobór lampy do salonu, ponieważ może ona zupełnie odmienić to wnętrze. Sprawdźcie, jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w salonie.

Lampy jako element aranżacji

Choć lampy mają pełnić w salonie głównie funkcję praktyczną, to dobrze dobrane mogą stanowić cenny element aranżacji tego pomieszczenia. Aby było ono przytulne, warto przede wszystkim postawić na kilka źródeł światła.
Im więcej lamp, tym bardziej przytulne wydaje się dane wnętrze. Ta zasada tyczy się także salonu. Dawniej w tym pokoju najważniejszy był żyrandol, będący jedynym źródłem światła. Obecnie modne jest wstawianie do salonu kilku źródeł światła, które mogą wspólnie wyczarować niezwykły klimat – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę Phenomena Light.
Warto wiedzieć, że dobrze urządzony salon posiada lampy rozmieszczone w różnych częściach pomieszczenia, dlatego urządzając je warto zainwestować zarówno w lampy wiszące, jak i stojące oraz w kinkiety.

Jak zaplanować oświetlenie w salonie?

Wbrew pozorom, oświetlenie ma ogromne znaczenie dla aranżacji pomieszczeń. W salonie może budować nastrój, podkreślać walory wnętrza oraz tuszować jego wady. Z tego powodu istotne jest odpowiednie rozplanowanie źródeł światła już na etapie budowy lub remontu. Na początek warto zaplanować rozmieszczenie poszczególnych stref, a więc przede wszystkim ustalić gdzie stanie stół, a gdzie urządzony zostanie kącik wypoczynkowy z miejscem do czytania. Takie planowanie pozwoli na określenie ilości punktów elektrycznych i gniazd. Dobrą radą jest zaplanowanie jak największej ilości punktów świetlnych. Nie ze wszystkich musicie ostatecznie skorzystać, ale lepiej mieć jak najwięcej możliwości. Pamiętać trzeba także o tzw. oświetleniu dekoracyjnym, podkreślającym niezwykłość wiszących na ścianie obrazów, wnęk, nisz lub bogatego księgozbioru w biblioteczce.

Jakie lampy nadają się do salonu?

W sklepach znaleźć można nieprawdopodobną różnorodność, jeśli chodzi o wybór oświetlenia do salonu. Podczas wybierania tego odpowiedniego, warto wziąć sobie do serca następujące rady:
  • zastosuj lampy o transparentnych kloszach, które dają jasne, rozproszone światło; dzięki takiemu zabiegowi salon będzie wyglądał na większy,
  • skieruj strumień światła na sufit, jeśli chcesz optycznie podwyższyć swój salon lub bliżej podłogi, kierując do dołu, aby optycznie obniżyć pomieszczenie,
  • umieść lampę przy lustrze, aby stworzyć grę świateł (ten zabieg także powiększa optycznie wnętrze); podobny efekt można osiągnąć z lampą na parapecie, której światło „przesunie” granice pokoju, otwierając go na świat zewnętrzny,
  • pomyśl o lampach z kloszami nieprzepuszczającymi światła, które stworzą w salonie nastrojowy, kameralny klimat, oświetlając ograniczoną przestrzeń.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy