Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać wykańczając taras naturalnym drewnem

O czym pamiętać wykańczając taras naturalnym drewnem

Drewno to materiał, o który trzeba regularnie dbać. Wykańczając nim taras, trzeba wybrać odpowiedni gatunek, zwłaszcza jeśli będzie narażony na wilgoć albo uszkodzenia mechaniczne. To niejedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Do pracy z drewnem niezbędne będą specjalne narzędzia oraz impregnaty. Skończony taras będzie pięknie wyglądać, ale niezabezpieczony może szybko ulec zniszczeniom.

Taras drewniany – wygodne i ładne rozwiązanie

Wiele osób kojarzy taras drewniany ze starymi budynkami. Tymczasem takie wykończenie jest często przyjemniejsze od zwykłych płytek. Do największych zalet drewna na tarasie należą:

  • estetyczny wygląd, którego często nie da się uzyskać, kładąc płytki,
  • brak mocnego nagrzewania się, nawet przy mocnym słońcu,
  • odporność na uszkodzenia.

Do wykonania tarasów drewnianych używa się mocnego materiału, który nie niszczy się i nie jest bardzo podatny na wilgoć. Dobrze zamontowane deski nie skrzypią i nie sprawiają dyskomfortu. Odpowiednie zabezpieczenie elementów sprawi, że taras posłuży przez wiele lat, często dłużej od podatnych na uszkodzenia i zabrudzenia płytek.

Jak dbać o drewno na tarasie?

Układając taras, trzeba zadbać o kilka ważnych elementów. Zabezpieczając drewno, należy pamiętać o:

  • pomalowaniu impregnatem wszystkich miejsc przecięć czy uszkodzeń,
  • zaimpregnowaniu całych desek przed ich ułożeniem,
  • zabezpieczeniu desek po ich ułożeniu impregnatem oleistym.

Jeśli domownicy zdecydowali się na drewno egzotyczne, można pominąć ostatni krok. Jest ono z natury bardziej odporne na wilgoć. Nie można zapominać także o zapewnieniu wodzie spokojnego spływu. Deszczówka nie powinna gromadzić się na tarasie, bo w dużej ilości może przyczynić się do uszkodzeń oraz być problematyczna dla jego użytkowników. Dobrze jest także rozważyć montaż instalacji elektrycznej pod tarasem, żeby korzystać na nim z różnych urządzeń.

Montaż tarasów drewnianych wymaga specjalistycznych narzędzi. Dlatego często poleca się, aby do tego typu prac zatrudnić specjalistów np. z Firmy Usługowej SEMA. Fachowcy zawsze służą dobrą radą, jeśli nie można zdecydować się na konkrety rodzaj drewna, podpowiedzą także, czy taras w ogóle może być postawiony w planowanym miejscu. Doświadczony zespół zadba o odpowiednie przygotowanie desek do układania, przygotuje grunt pod taras oraz stworzy solidne mocowania. Co ważne, firmy zajmujące się montażem często są w stanie pozyskać drewno dobrej jakości w niskiej cenie. Wynajęcie ich zapobiega marnowaniu się materiału i uszkodzeniom w czasie prac.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy