Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać szukając mieszkania na rynku pierwotnym?

O czym pamiętać szukając mieszkania na rynku pierwotnym?
80 procent Polaków, gdyby tylko mogło, kupiłoby własne mieszkanie. To dane pochodzące z badania ING Banku Śląskiego. Własne cztery kąty są dla nas symbolem sukcesu. Dlatego kiedy tylko mamy taką możliwość, zaczynamy rozglądać się za wymarzonym miejscem do życia. Często nasz wybór pada na mieszkania na rynku pierwotnym. Czym się kierować, szukając własnego M?

 Cena, powierzchnia i lokalizacja

Do kluczowych elementów, które powinny nas zainteresować podczas poszukiwań mieszkania na rynku pierwotnym, zaliczają się cena, powierzchnia oraz lokalizacja lokalu. Mamy budżet, który planujemy przeznaczyć na ten cel, wiemy też, jaki metraż by nam odpowiadał, podobnie jest z lokalizacją. Dlatego sprawdzając oferty w sieci, szybko zorientujemy się, które inwestycje odpowiadają naszym wymaganiom. Z miejsca odrzućmy te, na które nas nie stać. Zaciąganie się ponad możliwości finansowe nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Także zbyt mały metraż i nie do końca zgodna z naszymi oczekiwaniami lokalizacja powinna nas skłonić do dalszych poszukiwań. W końcu zamierzamy osiąść na kilka czy kilkanaście kolejnych lat, a nawet na całe życie.

Umów się na spotkanie

Informacje zaczerpnięte z internetu albo ulotek nie powinny być dla nas wystarczającym źródłem. Nie chcemy przecież kupić kota w worku. Dlatego należy skorzystać tzw. dni otwartych albo umówić się na indywidualne spotkanie, podczas którego będziemy mogli dokładnie sprawdzić nową inwestycję. Zobaczenie mieszkania na własne oczy może nas ostatecznie przekonać do decyzji albo nas od niej odwieść. Jadąc na wybrane osiedle, sprawdźmy, jak dużo czasu zajmuje nam dotarcie do niego, w jakim stopniu rozwinięta jest infrastruktura na tym terenie (obecność dróg dojazdowych, sklepów, szkół i innych obiektów handlowo-usługowych), a także czy dochodzi tam komunikacja miejska.

Prospekt informacyjny inwestycji

Od 2012 roku, zgodnie z przepisami ustawy deweloperskiej, mamy prawo żądać od dewelopera prospektu informacyjnego inwestycji. Warto to zrobić w przypadku inwestycji, które budzą nasze nadzieje. Wybierzmy dwie-trzy firmy deweloperskie i dokładniej przyjrzyjmy się szczegółom dokumentu – komentuje nasz ekspert z firmy Samson-Dom.
Jakie dane on zawiera? Z prospektu dowiemy się o:
  • Doświadczeniu dewelopera i zrealizowanych przez niego inwestycjach,
  • Postępowaniach egzekucyjnych, jeśli takie są prowadzone przeciw deweloperowi,
  • Statusie prawnym działki, czy nie jest obciążona np. kredytem bankowym,
  • Planie zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek,
  • Planowanych inwestycjach infrastrukturalnych w obrębie 1 km,
  • Posiadaniu przez dewelopera stosownych zezwoleń,
  • Planowanym terminie zakończenia inwestycji oraz przeniesienia praw nieruchomości,
  • Finansowaniu budowy i zabezpieczeniu praw nabywców.
Z prospektu dowiemy się, czy jest jakiekolwiek ryzyko, które będziemy musieli ponieść w związku z wyborem danego mieszkania z rynku pierwotnego. Część dokumentu będzie też dotyczyć „naszego” lokalu. Lepiej być skrupulatnym w wyborze mieszkania, niż później żałować podjętej decyzji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy