Artykuł sponsorowany

O czym należy pamiętać przy montażu poszczególnych rodzajów konstrukcji dachowych?

O czym należy pamiętać przy montażu poszczególnych rodzajów konstrukcji dachowych?

Więźba dachowa to podstawowy element dachu, który powinien być wykonany z solidnego i trwałego materiału. Duże znaczenie ma również prawidłowy montaż tego typu konstrukcji. Każdy błąd na tym etapie może bowiem skrócić żywotność komponentów, a w ekstremalnych przypadkach – doprowadzić do powstania zagrożenia podczas późniejszej eksploatacji. Na czym polega montaż więźby dachowej tradycyjnej i prefabrykowanej oraz jakich błędów unikać? O tym w artykule.  

Montaż konstrukcji dachowych CNC

Konstrukcje dachowe typu CNC to nic innego jak gotowe więźby dachowe wykonywane w fabryce. Największą zaletą tego rozwiązania jest szybki i prosty montaż oraz tania realizacja. Prefabrykowane wiązary dachowe nadają się zarówno do dachów płaskich i jednospadowych, jak i do dachów dwuspadowych czy nawet czterospadowych. Przed właściwym montażem firmy zwykle dokonują rzeczywistych pomiarów budynku (w terenie). Jest tak, ponieważ projekt budowli nie zawsze odzwierciedla faktyczny stan. Więźba dachowa wycinana dzięki maszynom cyfrowym w fabrykach pozwala na zredukowanie ilości odpadu do minimum. Produkowane elementy są precyzyjnie przycinane, dzięki czemu eliminuje się ryzyko pomyłki wynikającej z błędu pracownika. W zakładach przemysłowych wycięte elementy są łączone w wiązary i węzły za pomocą sprasowanych płytek kolczastych. Ta metoda pozwala na mniejsze zużycie tarcicy, w porównaniu do tradycyjnej więźby. Zazwyczaj nie są też potrzebne słupy i płatwie. Warto jednak pamiętać, że trudności może sprawiać rozładowywanie więźby prefabrykowanej na działce. Konieczne jest do tego celu wynajęcie dźwigu. Profesjonalnym montażem konstrukcji dachowych CNC zajmuje się firma Robert Hajduk z Gliwic

Montaż tradycyjnej więźby dachowej

Montaż zwykłej więźby dachowej jest o wiele bardziej skomplikowany. Najpierw montuje się murłaty, następnie – o ile to konieczne – konstrukcje z belek podwalinowych, słupów oraz płatwi. Na tych elementach należy oprzeć krokwie. Na koniec wznosi się konstrukcje ścian i dachu lukarn. O czym trzeba pamiętać podczas montażu tradycyjnej więźby dachowej? Przede wszystkim należy zadbać o dokładne wypoziomowanie wszystkich elementów oraz precyzyjne wykonanie złącz ciesielskich. Montując stalowe łączniki i płytki trzeba dopilnować, aby nie stosować ich do belek o grubości mniejszej niż 5 cm. Liczba gwoździ lub wkrętów określona jest zwykle w projekcie i w żadnym wypadku nie należy jej zaniżać. Niemniej ważne są dylatacje, przekładki z papy między murem a powierzchnią betonową oraz przekładki z wełny mineralnej między murem a drewnem. Montaż tradycyjnej więźby dachowej wymaga sporego doświadczenia w tego typu pracach budowlanych. Najlepiej więc zlecić to zadanie specjalistom.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy