Materiał Partnera

Najważniejsze etapy budowy domów jednorodzinnych

Najważniejsze etapy budowy domów jednorodzinnych

Budowa domu zawsze zaczyna się od uzyskania stosownego pozwolenia. Wniosek o jego przyznanie składa się do właściwego urzędu, pod który podlega działka. To dopiero pierwszy krok, bo faktyczne prace mogą ruszyć dopiero po wydaniu dokumentu. Budowa składa się przeważnie z pięciu etapów, ale może być ich więcej, jeśli w grę wchodzi rozbiórka innego budynku, który stoi na działce albo przebudowa już stojącej konstrukcji.

Przygotowanie do budowy domu

Pierwszy etap budowy to stan zero. Wtedy przygotowuje się teren oraz fundamenty. W czasie trwania tego etapu ekipa budowlana przeważnie skupia się na:

  • ogrodzeniu działki, gdzie będą trwały prace,
  • wyznaczeniu toru ścian zewnętrznych budynku,
  • przygotowaniu fundamentów,
  • postawieniu ścian pod ziemią,
  • izolacji piwnicy,
  • rozlaniu betonowego podkładu pod podłogę.

Budowa domów wymaga zatrudnienia fachowej ekipy. W czasie pierwszego etapu zleceniodawca może poznać wynajętych przez siebie ludzi i zrozumieć, jak najlepiej będzie się z nimi komunikować. Nie można cały czas patrzeć im na ręce, jednak to od ich pracy zależy to, czy konstrukcja będzie solidna.

Budowa domu aż do zakończenia

Kolejne etapy budowy to przede wszystkim prace na fundamentach. Po zakończeniu pierwszego z nich przychodzi po kolei czas na:

  • stan surowy otwarty, czyli postawienie wszystkich ścian wewnętrznych, ułożenie pokrycia dachu czy montaż kominów i rynien,
  • stan surowy zamknięty, który skupia się przede wszystkim na montażu niezbędnych instalacji elektrycznych czy gazowych w budynku,
  • wykończenie domu, czyli przygotowanie domu do użytkowania – wtedy montuje się drzwi, układa płytki i wstawia gniazdka oraz lampy,
  • zakończenie budowy, czyli oficjalne odebranie prac – wówczas zleceniodawca może przyjrzeć się wszystkiemu, co zostało wykonane i ocenić, czy budynek spełnia jego oczekiwania.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile zajmują poszczególne etapy budowy. Zleceniodawca musi natomiast przygotować się, że szczególnie drugi z nich może pochłonąć wiele środków. Zatrudnienie profesjonalnej firmy budowlanej, takiej jak DN Building, pozwala oszacować czas trwania robót i ich koszt. Takie prace najlepiej prowadzić na wiosnę, żeby zdążyć ze wszystkim przed uderzeniem zimowych mrozów. Wtedy wiele materiałów traci swoje właściwości, są to szczególnie kleje czy zaprawy, które nie wiążą ze sobą powierzchni. Zaplanowanie prac, a także uzyskanie pozwolenia na budowę z wyprzedzeniem niweluje szansę pojawienia się różnych niedogodności i opóźnień spowodowanych niesprzyjającymi warunkami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy