Najpopularniejsze iglaki miniaturowe, ich sadzenie i pielęgnacja
Iglaki są niezwykle popularnymi gatunkami roślin sadzonych w ogrodach. Są łatwe w pielęgnacji, zachowują atrakcyjny wygląd przez cały rok i nie zajmują wiele miejsca. Właścicieli niewielkich ogródków z pewnością zainteresują w szczególności miniaturowe odmiany w szerokiej gamie pięknych barw i kształtów. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej i jak je pielęgnować?
Iglaki do ogrodu
Iglaki sa chętnie wybieranymi roślinami do ogrodów przydomowych oraz do obsadzania terenów ogólnodostępnych, np. otoczenia biurowców. Wynika to przede wszystkim z niewielkich wymagań stanowiskowych tych gatunków. Cyprysy czy tuje mogą się rozwijać niemal w każdym środowisku, a ich zapotrzebowanie na wodę i składniki mineralne nie jest duże. Właściciele ogrodów decydują się na ich zasadzenie również dlatego, że z iglaków można tworzyć gęste żywopłoty, które chronią posesję przed wzrokiem ciekawskich – wyjaśnia hodowca z firmy Iglaste.pl. Szczególnie popularne jest sadzenie wzdłuż ogrodzeń szpalerów tui.
Kolejną zaletą zimozielonych krzewów jest to, że zachowują atrakcyjny wygląd przez cały rok. Za wyjątkiem modrzewi, drzewa i krzewy iglaste nie zrzucają igieł. Nie są również podatne na przemarzanie, dlatego sprawdzą się szczególnie tam, gdzie właściciele nie mają zbyt wiele czasu lub ochoty na wykonywanie sezonowych prac ogrodniczych.
Iglaki w wersji mini
Do małych ogrodów szczególnie polecane są odmiany karłowate, które prezentują się równie okazale co ich większe odpowiedniki, ale zajmują znacznie mniej miejsca. Miniaturowe iglaki można spotkać w wielu ciekawych odmianach, które różnią się między sobą kolorem igieł i formą krzewu. Do najpopularniejszych należą:
świerk biały, czarny i pospolity,
cyprysik Lawsona i groszkowy,
jodła koreańska,
cis pośredni.
W zależności od tego, jaki efekt wizualny chcesz uzyskać, możesz zdecydować się na rośliny przyjmujące kształt stożka lub kolumny albo wybrać gatunki zachowujące kulistą formę.
Sadzenie i pielęgnacja iglaków
Iglaki, w zależności od gatunku, mogą preferować stanowiska jasne lub półcieniste, dlatego warto zapoznać się z ich potrzebami przed zakupem. Dobrze rosną w glebach przepuszczalnych i lekko kwaśnych. Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, ponieważ przesuszone rośliny mogą paść ofiara szkodników. Warto wspomagać ich wzrost przez podawanie nawozu przeznaczonego dla krzewów iglastych.
Iglaki są odporne na przemarzanie, jednak młode rośliny (przez pierwsze dwie zimy) warto osłonić lub, jeśli trzymasz je w donicach, wnieść do pomieszczenia lub na osłonięty taras.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Projektowanie ogrodów - znajdź firmę w swojej okolicy:
Wrocław, Bydgoszcz, Lublin, Zielona Góra, Łódź, Kraków, Warszawa, Opole, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Olsztyn, Poznań, Szczecin
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana