Najlepsza pompa do studni kopanej
Wybór pompy do studni kręgowej zależy od tego, ile wody potrzebujemy i w jakim celu będziemy jej używać. Do pompowania wody z przydomowej studni wykorzystuje się między innymi hydrofory. Jeśli zastanawiamy się nad tą metodą czerpania wody, powinniśmy pamiętać o jej ograniczeniach – hydrofor ma określony zasięg czerpania wody i nie poradzi sobie, jeżeli lustro wody znajduje się niżej niż 8 metrów.
Kolejnym popularnym sposobem na eksploatację wody ze studni jest korzystanie z pomp zatapialnych. Te urządzenia służą do przepompowywania oraz wypompowywania wody – zarówno czystej, jak i brudnej. Pompy zanurzeniowe nie są przystosowane do nieprzerwanej pracy, dlatego nie będą się nadawały do zasilania domowej instalacji wodociągowej. Natomiast sprawdzą się świetnie podczas nawadniania ogrodu.
Specjaliści ze sklepu Aquatik doradzają – "Jeśli zależy nam na budowie własnego wodociągu, który zasili cały dom, warto zdecydować się na specjalną, przeznaczoną do studni kopanych pompę głębinową."
Co więcej, zastosowanie pompy głębinowej jest obowiązkowe w przypadku, gdy poziom wody w studni znajduje się poniżej 8 metrów.
Zalety wykorzystania pompy głębinowej w studni kręgowej
Do zalet wynikających z używania pompy głębinowej do czerpania wody ze studni kopanej możemy zaliczyć:
- cichą pracę;
- brak konieczności zalewania pompy;
- instalację pompy w studni, a nie w domu;
- brak konieczności stosowania rury osłonowej.
Pompy głębinowe przeznaczone do pracy w studniach kopanych nie wymagają dodatkowej ochrony silnika pompy, gdyż jest on chłodzony przepływającą przez pompę wodą. To przekłada się na niższe koszty budowy instalacji.
Ponadto prawie wszystkie dostępne na rynku pompy głębinowe są wyposażone w mechanizmy chroniące przed uszkodzeniami. Przykładem mogą być pompy posiadające sterownik pływakowy, który chroni je przed suchobiegiem.
Jak wybrać pompę głębinową do studni kopanej?
Wybór odpowiedniej pompy nie jest łatwy. Oprócz odpowiedniej średnicy i wysokości niezwykle istotne jest dostosowanie innych aspektów, między innymi:
- potrzeby użytkownika, czyli intensywność eksploatacji;
- wydajność studni;
- jakość i poziom wody;
- odległość studni od domu.
By pompa działała prawidłowo, musi zostać indywidualnie dopasowana do użytkownika, studni i cech działki. Warto więc skorzystać z pomocy wyszkolonej ekipy, która udzieli profesjonalnej porady i pomoże wybrać najodpowiedniejszy model.
Podczas zakupu pompy dobrym krokiem będzie dobranie do niej odpowiedniego osprzętu. Pompę głębinową warto wyposażyć w różnego rodzaju zabezpieczenia, które sprawią, że posłuży przez wiele lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana