Na czym polega walcowanie gwintów?

Spis treści
- Co to jest walcowanie gwintów?
- W jaki sposób przebiega walcowanie gwintów?
- Zalety walcowania gwintów
Co to jest walcowanie gwintów?
Walcowanie gwintów jest to trwałe, plastyczne odkształcanie metalu, wykonywane na zimno lub gorąco.Odkształcenie uzyskuje się poprzez odwzorowanie zarysu narzędzi, a jego efektem są gwinty wewnętrzne, zewnętrzne oraz metryczne i celowe, o różnych kształtach zarysu – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy CNC Metal Produkt w Koninie.Walcowanie zatem kształtuje boczne powierzchnie wyrobów o okrągłym kształcie. Co wpływa na możliwość walcowania gwintów? Jest to kilka elementów, a przede wszystkim zarys i wartość skoku, a także wielkość średnicy nominalnej podstawowego materiału. Co istotne, należy pamiętać, że wydłużenie musi posiadać wartość nie mniejszą niż 5 procent, a maksymalna wytrzymałość wyrobu na rozciąganie powinna wynosić 1700 MPa.
W jaki sposób przebiega walcowanie gwintów?
Wytwarzanie gwintów następuje pod wpływem działania dużej siły między wprawionymi w ruch zwijakami. Zwijaki obracają się, a wyrób przetacza się między ich szczękami albo rolkami, które muszą mieć właściwy zarys oraz rozstawienie. Zatem walcowanie gwintów polega na użyciu specjalnych głowic, zbudowanych z dwóch czy trzech rolek, szczęk płaskich albo wygniataka planetarnego. Szczęki i rolki mają za zadanie wgniatać się w walcowany materiał, aby jego zewnętrzne warstwy przyjęły pożądany zarys. Najważniejszy w tym procesie jest wybór odpowiadającego wymaganiom pręta, który służy wykonaniu gwintów i ma kluczowy wpływ na średnicę uzyskanego wyrobu. I za mała, i za duża średnica będzie problemem. Dlaczego? W przypadku zbyt małej średnicy, nie będzie można ostatecznie ukształtować wierzchołka gwintu. Z kolei za duża średnica sprawi, że produkt końcowy nie będzie zgodny z projektem. W ostateczności może nawet dojść do zniszczenia narzędzia.Zalety walcowania gwintów
Z walcowaniem gwintów wiążą się liczne zalety. Przede wszystkim należy wskazać, że jest to najbardziej efektywna metoda wytwarzania gwintów. Produkty końcowe można ocenić jako starannie odzwierciedlające projekt i charakteryzujące się niewielką chropowatością. Podczas walcowania nie mamy problemu z wiórami, które są częścią obróbki skrawaniem. Wyrób nie jest zanieczyszczony, a uzyskany gwint jest bardzo trwały. Włókna materiału podczas walcowania nie są uszkodzone ani przecinane, a tworzywo dodatkowo umacnia się przez obróbkę na zasadzie gniotu. Wysokiej jakości, dokładne gwinty znajdziemy w profesjonalnych firmach, zajmujących się ich wytwarzaniem na profesjonalnych walcarkach.Przeczytaj również: Z jakich powodów warto zatrudniać glazurnika?
Przeczytaj również: Z czego wykonać podjazd do garażu?
Przeczytaj również: Wymiana starych fug i zniszczonych płytek
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Art-Decor P.W. Michał Grudziński
Budowlane usługi - wykończeniowe woj. łódzkie95-100 Zgierz, Dojazdowa 16
-
Instal-Mark s.c. Justyna Wiśniewska, Marek Walaszczyk, Michał Wiśniewski
Kotły woj. mazowieckie05-091 Ząbki, kard. Wyszyńskiego 53
-
Solutions4ad Sp. z o.o.
Energia - odnawialna woj. zachodniopomorskie70-470 Szczecin, al. Wojska Polskiego 11
-
Usługowy Zakład Kominiarski Tomasz Niklas
Budowlane usługi - kominiarskie woj. pomorskie80-835 Gdańsk, Szeroka 74-76