Materiał Partnera

Na czym polega walcowanie gwintów?

Na czym polega walcowanie gwintów?
Obróbka metali jest szerokim pojęciem, obejmującym różne sposoby obróbki metalu oraz ich stopów. Głównym celem takiego działania jest wpływ na kształt produkty końcowego, jego wymiary i strukturę, z którą nieodwołalnie łączą się właściwości mechaniczne wyrobu. Dzięki odpowiedniemu kształtowaniu, na zimno, półgorąco lub gorąco, można uzyskiwać różne efekty odkształcenia. Jednym ze sposobów obróbki jest walcowanie gwintów. Na czym polega?

 Co to jest walcowanie gwintów?

Walcowanie gwintów jest to trwałe, plastyczne odkształcanie metalu, wykonywane na zimno lub gorąco.
Odkształcenie uzyskuje się poprzez odwzorowanie zarysu narzędzi, a jego efektem są gwinty wewnętrzne, zewnętrzne oraz metryczne i celowe, o różnych kształtach zarysu – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy CNC Metal Produkt w Koninie.
Walcowanie zatem kształtuje boczne powierzchnie wyrobów o okrągłym kształcie. Co wpływa na możliwość walcowania gwintów? Jest to kilka elementów, a przede wszystkim zarys i wartość skoku, a także wielkość średnicy nominalnej podstawowego materiału. Co istotne, należy pamiętać, że wydłużenie musi posiadać wartość nie mniejszą niż 5 procent, a maksymalna wytrzymałość wyrobu na rozciąganie powinna wynosić 1700 MPa.

W jaki sposób przebiega walcowanie gwintów?

Wytwarzanie gwintów następuje pod wpływem działania dużej siły między wprawionymi w ruch zwijakami. Zwijaki obracają się, a wyrób przetacza się między ich szczękami albo rolkami, które muszą mieć właściwy zarys oraz rozstawienie. Zatem walcowanie gwintów polega na użyciu specjalnych głowic, zbudowanych z dwóch czy trzech rolek, szczęk płaskich albo wygniataka planetarnego. Szczęki i rolki mają za zadanie wgniatać się w walcowany materiał, aby jego zewnętrzne warstwy przyjęły pożądany zarys. Najważniejszy w tym procesie jest wybór odpowiadającego wymaganiom pręta, który służy wykonaniu gwintów i ma kluczowy wpływ na średnicę uzyskanego wyrobu. I za mała, i za duża średnica będzie problemem. Dlaczego? W przypadku zbyt małej średnicy, nie będzie można ostatecznie ukształtować wierzchołka gwintu. Z kolei za duża średnica sprawi, że produkt końcowy nie będzie zgodny z projektem. W ostateczności może nawet dojść do zniszczenia narzędzia.

Zalety walcowania gwintów

Z walcowaniem gwintów wiążą się liczne zalety. Przede wszystkim należy wskazać, że jest to najbardziej efektywna metoda wytwarzania gwintów. Produkty końcowe można ocenić jako starannie odzwierciedlające projekt i charakteryzujące się niewielką chropowatością. Podczas walcowania nie mamy problemu z wiórami, które są częścią obróbki skrawaniem. Wyrób nie jest zanieczyszczony, a uzyskany gwint jest bardzo trwały. Włókna materiału podczas walcowania nie są uszkodzone ani przecinane, a tworzywo dodatkowo umacnia się przez obróbkę na zasadzie gniotu. Wysokiej jakości, dokładne gwinty znajdziemy w profesjonalnych firmach, zajmujących się ich wytwarzaniem na profesjonalnych walcarkach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy