Na czym polega rekuperacja?
Co to jest rekuperacja i na czym polega?
Rekuperacja to innowacyjna wentylacja mechaniczna umożliwiająca skutecznie rozprowadzić ciepło po budynku, a w konsekwencji, dzięki zastosowanym technologiom, obniżyć koszty ogrzewania. W tym nowoczesnym rozwiązaniu energię otrzymuje się z zanieczyszczonego powietrza. Zamontowana instalacja wyposażona jest w rekuperator, który odzyskuje ciepło oraz dostarcza do budynku świeże powietrze, bez zawartości CO 2. Cały proces jest kontrolowany, gdyż nawiewanie oraz wywiewanie powietrza odbywa się równolegle. Tym samym rekuperacja jest jednym z najszybszych sposobów (obok pompy ciepła, izolacji ścian i dachu oraz energooszczędnych okien) na uzyskanie niskich parametrów energochłonności budynku.Jak wygląda montaż instalacji?
Decydując się na rekuperację, konieczne jest zamontowanie w budynku głównego urządzenia, rekuperatora oraz kanałów wentylacyjnych. Ich sposób montażu wynika z rodzaju wybranych kanałów – mogą to być np. tradycyjne kanały stalowe lub nowoczesne z polietylenu. Najwięcej z nich znajduje się na nieużytkowym poddaszu, a z kolei w garażu oraz kotłowni zazwyczaj się ich nie montuje.W domu, w którym występuje taka innowacyjna wentylacja mechaniczna, nie instaluje się kominów do wentylacji grawitacyjnej, nie wstawi kratek, nawiewników oraz nie są używane wentylatory w łazienkach i rozszczelnienia okien – podkreśla specjalista z firmy Domy-oszczędne z Suchego Lasu. – Dzięki temu można odliczyć całkiem sporą część inwestycji , co jest kolejną zaletą rekuperacji – dodaje ekspert.
Czemu warto zdecydować się na rekuperacje?
Rekuperacja jest tak popularna, gdyż umożliwia przede wszystkim energooszczędność. Instalując tego typu wentylację mechaniczną zamiast wentylacji grawitacyjnej, można zaoszczędzić nawet do 50% na ogrzewaniu. Dodatkowo, czyste powietrze znajdujące się w pomieszczeniach poprawia samopoczucie i sen. Co ważne, otrzymuje się je bez konieczności otwierania okien (można to robić, ale nie trzeba). Istotną zaletą rekuperacji jest także to, że nawiewane powietrze jest filtrowane i nie zawiera alergenów, kurzu oraz innych zanieczyszczeń.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana