Na czym polega program Czyste Powietrze?
Z roku na rok nasze środowisko jest w coraz gorszym stanie, dlatego obecnie tak dużą wagę przykłada się do ekologii. Jednym z celów takich działań jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz szkodliwych pyłów. Ma to pomóc spowolnić proces globalnego ocieplenia oraz polepszyć stan powietrza. Z tego powodu w 2018 roku wszedł w życie program Czyste Powietrze. Na czym on polega?
Założenia programu Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze powstał po to, aby zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Ograniczenie ilości smogu ma wpłynąć pozytywnie zarówno na przyrodę, jak i na życie ludzi. Dlatego też stworzono program, który skupia się na wymianie przestarzałych pieców na nowoczesne źródła energii.
Proponuje się również modernizację budynków w celu zmniejszenia zapotrzebowania na materiały opałowe, których wykorzystanie powoduje emisję zanieczyszczeń do atmosfery – tłumaczy pracownik firmy SIMAR.
Projekt jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych i osób, które mają zgodę na rozpoczęcie budowy. Pieniądze z dofinansowania lub pożyczki preferencyjnej można przeznaczyć na wymianę pieca na nowoczesne źródło energii lub na poprawę termoizolacji budynku.
Czyste Powietrze – źródła energii
Program zakłada dotację do nowoczesnych źródeł energii, ale co to właściwie znaczy? W założeniach dokładnie określono wymagania dotyczące nowych pieców. Można wybrać kotły olejowe lub gazowe, pompę ciepła, węzeł cieplny albo ogrzewanie elektryczne. Wszystkie urządzenia muszą spełniać wskazane normy. Kolejną opcją jest nabycie kotła na węgiel lub biomasę 5 klasy, który musi uzyskać certyfikat EcoDesign.
Program Czyste Powietrze a kotły na pellet
Pellet to popularnie stosowana biomasa, czyli pozostałości produktów, które łatwo ulegają rozkładowi, pochodzące na przykład z przemysłu rolnego i leśnego. W Polsce najpopularniejszy jest pellet drzewny. Kocioł EcoDesign wykorzystujący to paliwo musi spełniać konkretne warunki. Urządzenie ma być wyposażone w automatyczny podajnik opału, a także nie może zawierać przedpaleniska czy rusztu awaryjnego. Wymagane jest okazanie dokumentów, które potwierdzają zgodność kotła z określonymi normami.
Jakie zalety ma to rozwiązanie? Pellet jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale również wygodny w użytkowaniu. Piec spełniający normy przewidziane w programie Czyste Powietrze jest wysoko zautomatyzowany, dlatego palenie w nim nie wymaga wysiłku. Poza tym, pellet nie pozostawia po sobie wiele popiołu, utrzymanie kotła w czystości nie jest zatem trudne. Aby jeszcze skuteczniej zadbać o środowisko, spalone resztki można wykorzystywać jako nawóz naturalny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana