Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Nie ulega wątpliwości, że pokrycie dachowe to jedna z najważniejszych części konstrukcyjnych każdego budynku. Odpowiednio dobrane powinno nie tylko harmonijnie wpasowywać się w wygląd domu, ale również chronić wnętrze przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. Aby mieć pewność, że dachówka posłuży na wiele lat, trzeba zatem zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jak wybrać solidne pokrycie dachowe? Podpowiadamy.

Kształt dachu

Rodzaj pokrycia dachowego przede wszystkim musi być dopasowany do kształtu dachu. Im bardziej będzie on skomplikowany i rozbudowany, tym jego pokrycie będzie droższe. W związku z tym na dachach, które mają dużo załamań połaci, dobrym wyborem będą dachówki ceramiczne lub betonowe. Z kolei, jeżeli budynek ma prostszą formułę, warto postawić na modele wielkoformatowe, takie jak blachodachówka.

Ciężar pokrycia dachowego

Waga dachówki będzie miała wpływ zarówno na ostateczną cenę, jak i sposób instalacji pokrycia. Mianowicie dachówki ceramiczne są jednymi z cięższych modeli, dlatego też do ich montażu konieczna jest mocna więźba, a tym samym dłuższy czas instalacji. Natomiast blachodachówka z racji tego, że jest lżejsza, nie wymaga skomplikowanej więźby, co sprawia, że jej montaż przebiega o wiele szybciej.

Materiał na poszycie dachu

Największą popularnością cieszą się dachówki ceramiczne oraz betonowe, które są bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Nie są one podatne na zmienne czynniki atmosferyczne ani na deszcz, a w rezultacie mogą posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Tańszą alternatywą dla tych modeli są blachodachówki, które także są odporne na uszkodzenia, odbarwienia spowodowane nadmiernymi promieniami słonecznymi oraz nie są podatne na korozję. Poza tym nie nasiąkają wodą, a co za tym idzie, nie ulegną zniszczeniom ani uszkodzeniom nawet w wyniku ciężkiego śniegu lub intensywnych opadów deszczu.

Izolacyjność pokrycia dachowego

Najlepszą izolacją akustyczna charakteryzują się masywne i grube tworzywa, z których powstaje dachówka betonowa oraz ceramiczna. Doskonale tłumią one dźwięki dochodzące z zewnątrz, wobec tego chętnie montowane są na budynkach zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych dróg i fabryk.

Nie bez znaczenia pozostaje również izolacyjność termiczna. W szczególności istotna jest wtedy, kiedy zamierzamy urządzić poddasze mieszkalne. Do tego typu konstrukcji dobrym wyborem będą dachówki ceramiczne dostępne w ofercie hurtowni pokryć dachowych Tyliński w Lesznie, które świetnie kumulują ciepło i zapewniają optymalną temperaturę we wnętrzu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy