Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę wybierając firmę budowlaną?

Na co zwracać uwagę wybierając firmę budowlaną?

Budowa domu to dla każdego inwestora spory wydatek i duża ilość ważnych decyzji, jakie należy podjąć, zanim na placu budowy pojawią się specjalistyczne maszyny. Warto wiedzieć, że niezwykle ważny jest sam wybór ekipy, która będzie budować nasz dom. Czym kierować się podczas tego wyboru? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Polecenie lub referencje - najlepszy sposób wyboru sprawdzonej firmy

Nie ma lepszego sposoby na wybór profesjonalnej ekipy, jak rozmowa z sąsiadami i znajomymi. Jeśli w ostatnim czasie budowali oni dom, będą w stanie stwierdzić, czy są zadowoleni z fachowców, którzy pracowali przy ich inwestycji. To najlepsza metoda, by uniknąć nawiązania współpracy z kiepską firmą budowaną. Oczywiście nie każdy ma w gronie znajomych i rodziny osoby, które dopiero co skończyły budować dom. W takiej sytuacji muszą wystarczyć nam referencje.

Warto jednak dodatkowo oglądnąć aktualnie realizowane inwestycje. To w trakcie takiej amatorskiej inspekcji można sprawdzić, w jaki sposób pracuje dana ekipa. Pamiętajmy, że oglądnięcie wykończonego domu niewiele powie nam o jakość prac typowo budowlanych. Zasłonięte ściany nośne czy obsypane ziemią fundamenty nie dają możliwości oceny niezwykle ważnych elementów konstrukcyjnych. Jeśli chcemy oglądnąć pracowników danej firmy podczas pracy, warto to robić na inwestycjach będących na wczesnym etapie realizacji.

Skąd biorą się tak duże różnice w wycenach od różnych firm budowlanych?

Każda firma ma prawo wyceniać swoje usługi wedle własnego uznania. Nie da się ukryć, że na takie wyceny duży wpływ ma miejsce prowadzenie inwestycji. Inaczej wyceniane są osoby zamieszkujące województwo łódzkie, inaczej mieszkańcy Podkarpacia. Wyraźnie widać, że południowa i wschodnia część naszego kraju charakteryzuje się zdecydowanie niższymi stawkami za usługi budowlane. Sporo wyższe stawki mają firmy działające w województwie lubuskim. Niestety niewiele można z tym zrobić, jedynym sposobem na obniżenie ceny byłoby zatrudnienie firmy z całkiem innego regionu, ale to wiązałoby się z koniecznością zapewnienia noclegu, co sumarycznie dałoby podobny efekt, jak wynajęcie firmy lokalnej.

Ogromny wpływ na ostateczną wycenę ma wielkość danej firmy i jej doświadczenie. Renomowane ekipy budowlane posiadają przeważnie spory zapas zleceń i są w stanie mocno zawyżać wyceny. Czy to znaczy, że mniejsze firmy budowlane należy omijać szerokim łukiem? Oczywiście, że nie. Warto jednak przed podpisaniem umowy przeprowadzić staranne rozeznanie i wybrać solidną ekipę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy