Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę przy zakupie domu?

Na co zwracać uwagę przy zakupie domu?
Zakup nowego domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Niejednokrotnie to spełnienie największego marzenia. Dom musi być bezpieczny, komfortowy oraz cieszyć oczy i serca wszystkich jego domowników. To także decyzja, podejmowana na długie lata. Warto zatem poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby się do niej przygotować. Na co dokładnie zwracać uwagę o kupnie domu?

Nowy dom

Poniżej opiszemy kilka najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie domu, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego:
  1. Lokalizacja
Lokalizacja jest pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, rozważając kupno nieruchomości. Z jednej strony to oczywiste, ale z drugiej strony często zdarza się, że osoba marząca o nowym, własnym domu jednorodzinnym, tak bardzo trzyma się realizacji swojego pragnienia, że jest w stanie zrezygnować z pewnych udogodnień lokalizacyjnych na rzecz pięknego budynku. Niestety – z czasem negatywne skutki tak podjętej decyzji, mogą odbić się na codziennym funkcjonowaniu wszystkich domowników. Dlatego warto zachować chłodny osąd przy wyborze nieruchomości. Można, przed oglądaniem domu, np. spisać w punktach rzeczy, z których absolutnie nie powinno się zrezygnować takie jak – dojazd do pracy, szkoły, przedszkola, ośrodka zdrowia, rodziny, najpotrzebniejszych sklepów oraz apteki – i mieć ją przy sobie w trakcie wizytowania budynku i okolicy. Zdecydowanie zaś należy sprawdzić poziom bezpieczeństwa w danej okolicy. Można urządzić sobie spacer, a przy okazji zagadnąć przyszłych, ewentualnych sąsiadów. Sprawdzenie lokalizacji najbliższego posterunku policji i zorientowanie się np. jak często zdarzają się kradzieże w okolicy, z pewnością również nie zaszkodzi. Dom jest najważniejszym miejscem na Ziemi i powinien też być miejscem najbardziej bezpiecznym. Dobry dojazd do tego najważniejszego miejsca na Ziemi także ma znaczenie, warto zatem sprawdzić bezpośredni dojazd do posesji. Bliska obecność przyrody też jest ważna, na pewno będzie milej i zdrowiej się mieszkało w pobliżu lasu bądź parku. Warto w końcu zadać sobie pytanie, jak to nowe miejsce może potencjalnie może wpłynąć na rozwój rodziny, zarówno towarzyski jak i kulturalny.
  1. Plany zagospodarowania przestrzeni
Piękny dom, sympatyczna okolica, a wokół zieleń. Dzisiaj marzenie, jednakże za kilka lat w pobliżu może powstać np. oczyszczalnia ścieków albo fabryka. Warto więc wybrać się z wizytą do Urzędu Gminy i zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz zapytać urzędników o spodziewane w najbliższej okolicy inwestycje.
  1. Dokumenty
Ja tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy zajmującej się sprzedażą domów jednorodzinnych tworzących Osiedle Uroczysko Skotniki w Krakowie:
W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego konieczne jest sprawdzenie księgi wieczystej. Można tego dokonać albo w sądzie rejonowym, albo w internecie. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na formę własności domu oraz na to, czy nie jest on obciążony hipoteką. Przy nieruchomościach z rynku pierwotnego zaś istotne jest, aby sprawdzić datę ważności pozwolenia na budowę oraz pamiętać o dokumentacji technicznej budynku, która będzie konieczna przy ewentualnym remontem w przyszłości. Warto również poprosić dewelopera o wgląd do projektu domu czy osiedla, aby móc zweryfikować wizualizację inwestycji z jej planami i mieć pewność, iż są one ze sobą zgodne.
  1. „Co nagle, to po diable”
Przy zakupie domu, to stare przysłowie, sprawdza się idealnie. W trakcie podejmowania tak ważnej decyzji, pośpiech nie jest wskazany. Kolejny fakt, który jest oczywisty, ale nierzadko trudno się go trzymać, o czym wspominaliśmy już wyżej. Warto obejrzeć wiele domów, analizować różne oferty, porównywać je ze sobą. Być może bowiem jest szansa na to, że odkryje się w trakcie poszukiwań coś, czego by się nie dostrzegło podejmując szybką decyzję.
  1. „Nie kupuj kota w worku”
Kolejne stare, dobre powiedzenie, które wpisuje się w sytuację kupna domu z rynku wtórnego szczególnie. Zakup nieruchomości to wydatek rzędu setek tysięcy, warto więc zrezygnować z oszczędności przy sprawdzaniu stanu technicznego domu i zatrudnić specjalistę, który dokładnie obejrzy każdy zakątek budynku i wyda opinię o jego realnym stanie technicznym. Wówczas można mieć pewność, że nie będzie wkrótce konieczności przeprowadzania remontu czy naprawy z powodu awarii.
  1. Koszty utrzymania domu
Dla osób, które nie mieszkały wcześniej w domu, ten punkt jest szczególnie istotny. Zakup domu to niejedyny koszt, jaki będzie trzeba ponieść przy posiadaniu tego typu nieruchomości. Należy pamiętać o tym, iż koszt ogrzania domu jest znacznie wyższy aniżeli mieszkania. Ponadto będą wydatki związane z utrzymaniem całej posesji, w tym z ewentualnym ogrodem, podwórkiem i budynkami gospodarczymi.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy