Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę przy projektowaniu schodów?

Na co zwracać uwagę przy projektowaniu schodów?

Najważniejszym zadaniem schodów jest umożliwienie domownikom swobodnej komunikacji między poszczególnymi kondygnacjami. Wbrew pozorom, zaprojektowanie wygodnych schodów wcale nie jest zadaniem łatwym, zawsze wymaga dużej ostrożności i wykonania wielu precyzyjnych obliczeń. Dowiedz się, za co należy zwracać szczególną uwagę podczas przygotowania takiego projektu.

Źle wykonane schody mogą stać się przyczyną codziennej udręki domowników – przestrzega nasz rozmówca ze Stolarni Mieczysława Dominiaka „DOMSCHOD”.
Podczas budowy schodów można popełnić wiele błędów, które skutkują notorycznym potykaniem się użytkowników, a nawet poobijanymi głowami. Takich kłopotów można uniknąć, pod warunkiem korzystania z fachowo opracowanego projektu.

Wielkość i wysokość stopni schodów

Wysokość stopnia powinna być uzależniona od długości kroku. Ponieważ długość kroku każdego z nas nieco się różni, opracowano pewne uniwersalne wartości, na podstawie których ustala się optymalne rozmiary stopni dla wielu użytkowników. Za najwygodniejsze uznaje się stopnie o wysokości od 15 do 17 cm i głębokości od 25 do 32 cm, przy czym bardziej komfortowe są oczywiście te głębsze. Warunkiem niezbędnym do zapewnienia komfortu podczas użytkowania schodów jest identyczna wysokość wszystkich stopni. Dla zachowania płynności chodzenia po schodach ważna jest także ilość stopni. W jednym biegu nie powinno znajdować się ich więcej niż 17 i nie mniej niż 3. Na wyższych schodach nie będziemy mieli możliwości odpocząć, zaś pojedyncze i podwójne stopnie zwiększają ryzyko potknięcia. Istotne jest także, by ilość stopni była nieparzysta. Szerokość schodów powinna wynosić minimum 80 cm, jednak zdecydowanie wygodniejsze są te o szerokości metra. Aby po schodach mogły poruszać się jednocześnie 2 osoby (np. w sytuacji, gdy musimy po nich kogoś prowadzić), wymagana jest szerokość co najmniej 120 cm.

Lokalizacja i wybór typu schodów

Szczególna ostrożność jest wymagana przypadku projektowania schodów w istniejących już budynkach, które w swoich oryginalnych planach nie uwzględniały takiej konstrukcji. Ich lokalizacja nigdy nie powinna być przypadkowa. Źle wybrane miejsce montażu schodów może skutkować wyprowadzeniem ich na ścianę. Aby chodzenie po schodach było wygodne, konieczne jest zachowanie odległości co najmniej 110 cm między ich brzegiem i ścianą. Podczas wykonywania projektu należy pamiętać również o zachowaniu odległości co najmniej 205 cm między stopniem i stropem. W innym wypadku wysokie osoby podczas chodzenia po schodach będą musiały się schylać. Nie bez znaczenia jest także wielkość pomieszczenia, w którym usytuowane będą schody. W niewielkich wnętrzach należy unikać zbyt masywnych konstrukcji, ale doskonałym rozwiązaniem będą np. drewniane schody kręcone. Przed podjęciem decyzji o wyborze najlepszego rodzaju schodów warto skonsultować się ze specjalistą.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy