Artykuł sponsorowany

Mieszkanie w mieście czy na obrzeżach – Co lepiej wybrać?

Mieszkanie w mieście czy na obrzeżach – Co lepiej wybrać?

Wysokie ceny mieszkań sprawiają, że coraz więcej osób, zamiast je kupować w samych miastach, decyduje się na przeniesienie na ich obrzeża. Oczywiście mieszkanie w wielkim mieście ma mnóstwo zalet, ale wyprowadzenie się poza ścisłe centrum także może dawać dużo ciekawych możliwości. W artykule dokładniej opisujemy, jakie są zalety mieszkania w dużym mieście, jakie są zalety kupowania mieszkań na obrzeżach oraz jakie czynniki najczęściej decydują o ostatecznym wyborze.

Jakie są zalety i wady mieszkania w mieście?

Mieszkanie w centrum miasta to znakomity wybór przede wszystkim dla ludzi młodych, którzy lubią mieć blisko do modnych klubów czy kawiarni, którzy są jeszcze np. w trakcie studiów i którzy nie mają własnego samochodu. Dzięki temu, że mieszkają w centrum bardzo łatwo mogą się dostać do wszystkich najważniejszych dla nich miejsc. Jest to szczególnie ważne, jeżeli prowadzi się bogate życie towarzyskie i lubi się korzystać z często odbywających się w mieście wydarzeń kulturalnych. Mieszkając w centrum miasta i nie posiadając własnego samochodu, zdecydowanie łatwiej jest się wybrać np. na wieczorny seans do kina, do teatru lub na imprezę w klubie.

Jednocześnie jednak wybierając centrum miasta, trzeba się liczyć z tym, że będzie się narażonym na znacznie większy hałas. Na ulicach będzie jeździło znacznie więcej samochodów i chodziło więcej ludzi. W okolicach zazwyczaj jest znacznie mniej terenów zielonych i dodatkowo jest też bardziej zanieczyszczone powietrze. Są oczywiście osoby, którym nie przeszkadza duży hałas, większy natłok ludzi i szybsze tempo życia, ale są i takie, u których wszystkie te elementy wpływają po prostu na pogorszenie ich samopoczucia oraz na zwiększenie ich rozdrażnienia.

Dlaczego warto jest się zdecydować na mieszkanie na obrzeżach miasta?

Nieco inna sytuacja jest w przypadku zdecydowania się na mieszkanie na obrzeżach miasta. W tym przypadku tempo życia będzie na pewno znacznie wolniejsze. Po ulicach nie jeździ tak wiele samochodów, nie ma też tak wielu ludzi. Zazwyczaj znajduje się też znacznie więcej terenów zielonych, a jeżeli mieszka się na osiedlu mieszkaniowych, z dala od zabudowy jednorodzinnej, to ze względu na inny sposób ogrzewania w takich miejscach zazwyczaj jest też znacznie czystsze powietrze.  

Bardzo ważnym argumentem za tym, żeby zdecydować się przede wszystkim na kupno mieszkania na obrzeżach, dla wielu osób jest też znacznie niższa cena. Dobrym przykładem są  tanie mieszkania w okolicach Warszawy, czyli miasta, w którym ceny mieszkań są obecnie najwyższe, np. w znajdującym się na wschód od centrum miasta Brwinowie. Kupienie tam mieszkania może wyjść nawet o połowę taniej niż mieszkania w dowolnej dzielnicy w granicach miasta. Przy okazji jednak z Brwinowa jest doskonałe połączenie z Warszawą, do której można się szybko dostać zarówno własnym samochodem, jak i transportem publicznym.

Mieszkanie na obrzeżach miasta może być jednak trudne, przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy lubią się często spotykać ze swoimi znajomymi ze studiów lub z pracy. Takie osoby jednak zazwyczaj nie mają jeszcze swojej rodziny i jednocześnie też w większości przypadków nie mają możliwości kupienia własnego mieszkania, i zamiast tego decydują się na jego wynajem.

Lokalizacja osiedla powinna być zależna od potrzeb

Decydując się na kupienie mieszkania w centrum miasta lub na jego obrzeżach trzeba brać pod uwagę kilka elementów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy developerskiej Eko-Bud, która specjalizuje się w budowie atrakcyjnych mieszkań na obrzeżach Warszawy: Z naszej oferty mieszkań na obrzeżach Warszawy, czyli przede wszystkim w Brwinowie, decydują się przede wszystkim rodziny z dziećmi. Dzięki takiemu rozwiązaniu mają po prostu możliwość kupienia odpowiednio dużego mieszkania w niższej cenie i w ciekawej lokalizacji, w okolicach której znajduje się dużo terenów zielonych, i z której jest wygodny dojazd do centrum.

Jak już wspomnieliśmy zupełnie inne potrzeby mają osoby młode, zwłaszcza te, które dopiero wchodzą w dorosłość i zanim się całkowicie ustatkują, najpierw chcą korzystać z życia i z wielu odstępnych w miastach atrakcji. Istnieje jednak duża szansa, że i one w pewnym momencie stwierdzą, że zapewnienie sobie większej ilości spokoju i zamieszkanie poza granicami miasta może być też dobrym rozwiązaniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy