Mieszkanie w Krakowie od dewelopera – na co zwracać uwagę?
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to temat, który zawsze wzbudza emocje. Jest to zwykle decyzja związana nie tylko z wyborem miejsca zamieszkania, ale również niosąca za sobą wielotysięczne zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego na lata. Do tej decyzji warto się zatem dobrze przygotować, czyli dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przed zakupem.
Lokalizacja inwestycji
Pierwszą rzeczą, od której zwykle zaczyna się poszukiwania mieszkania dla siebie, jest wybór lokalizacji. Warto przemyśleć, co jest dla nas najważniejsze i dopiero potem sprawdzać, co oferuje nam deweloper. Kraków jest na tyle dużym miastem, że możliwości jest naprawdę bardzo dużo, a na wybór lokalizacji wpływa również rodzaj nieruchomości, którą chcemy kupić.
Z pewnością największy wybór mają osoby, które chcą kupić mieszkanie, bo wybór jest szeroki niezależnie od tego, w jakiej dzielnicy chcemy zamieszkać. Nieco mniejszy wybór mogą mieć ci, którzy chcą mieszkać w Krakowie, ale woleliby dom w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Takie inwestycje oczywiście powstają, ale raczej w dzielnicach na przedmieściach Krakowa.
Sprawdzenie dewelopera
Dzięki obowiązywaniu ustawy deweloperskiej zakup mieszkania od dewelopera stał się zdecydowanie bardziej bezpieczny. Ustawa nakłada określone obowiązki, które musi wypełnić każdy deweloper. Kraków nie jest od tej reguły wyjątkiem i wszyscy deweloperzy budujący w tym królewskim mieście muszą przygotować prospekt inwestycji oraz poinformować nabywcę o stanie finansowo-prawnym. Ustawa zabezpiecza również finanse kupującego, który nawet w przypadku problemów dewelopera z realizacją inwestycji zgodnie z założeniami, może spać spokojnie.
Poszukując mieszkania dla siebie, warto zatem przejrzeć dokumenty inwestycji, obejrzeć jej prospekt oraz zapoznać się z sytuacją prawno-finansową dewelopera. Oprócz tego dobrze jest obejrzeć inwestycje, które już zrealizował i, jeśli tylko będzie to możliwe, porozmawiać z osobami, które już kupiły mieszkania od niego. To ważne, gdyż z takich rozmów z innymi klientami dewelopera można wynieść sporo wiedzy nie tylko na temat samego procesu realizacji inwestycji, oraz czy jest ona realizowana terminowo, ale również o tym, jak deweloper podchodzi do tematu zmian lokatorskich i w jaki sposób są one realizowane.
Dostosowanie nieruchomości do potrzeb
Często zdarza się tak, że poszukujący nowego mieszkania dla siebie znajdzie inwestycję, która odpowiada mu pod względem lokalizacji i ceny, ale nie jest do końca przekonany do układu pomieszczeń w mieszkaniu. Wtedy warto wiedzieć o możliwości wprowadzenia zmian lokatorskich czyli zmian m.in. w układzie ścianek działowych czy przebiegu instalacji. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, jak deweloper podchodzi do tematu wprowadzania tych zmian, czy ma procedury, które przyspieszają ich ustalenie oraz jakie koszty wiążą się z ich wprowadzeniem. Z rozmów z deweloperami wynika, że najłatwiej jest wprowadzić takie zmiany w momencie, gdy budynek jest jeszcze w trakcie budowy, a im bardziej zaawansowane są prace, tym trudniejsze i bardziej kosztowne jest wprowadzenie zmian. To ważna wiedza, bo koszt zmian lokatorskich obciąża kupującego, więc nie zawsze ich wprowadzenie jest opłacalne i może być sygnałem do tego, by poszukać innej inwestycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana