Materiał Partnera

Mieszkanie w bloku - które piętro wybrać?

Mieszkanie w bloku - które piętro wybrać?

Pierwsze normy budowlane określały kolejność budowy: najpierw piwnica, a potem piętro po piętrze. Najwyższe piętra musiały być budowane jako ostatnie, ponieważ to właśnie tam budynek był najbardziej narażony na działanie żywiołów podczas budowy - ciepło materiałów budowlanych nie było tak łatwo rozpraszane przez cztery warstwy cegieł i betonu, jak przez jedną warstwę.

Dzisiejsza technologia budowlana już dawno poszła do przodu, ale nasza tendencja do wybierania mieszkania w zależności od tego, jak wysoko chcemy mieszkać, pozostaje silna jak zawsze. Zanim jednak posłuchasz rady agenta i wybierzesz mieszkanie na czwartym lub piątym poziomie.

Środek - najczęściej wybierany

Zwrot "dowolne", ale nie najniższe czy najwyższe, jest popularną odpowiedzią osób zapytanych o to, które piętro jest najwspanialsze do zamieszkania. Większość ludzi prawdopodobnie powiedziałaby, że jest to każde, ale nie najniższe czy najwyższe. Mieszkańcy, którzy żyli na niższych i wyższych piętrach w starożytnych strukturach, mogli udzielić tej odpowiedzi jako mechanizmu obronnego.

Mieszkanie na parterze wiązało się kiedyś z koniecznością zamontowania krat w oknach i umieszczenia M na poddaszu lub na ostatnim piętrze, co groziło przeciekami dachu i zimnem. Dzięki nowemu budownictwu problemy te zostały całkowicie zniwelowane. Niezależnie od tego, na którym piętrze powstają, mieszkania deweloperskie jak np. w krakowskiego dewelopera Dom-Bud mają w standardzie te same udogodnienia. Nie oznacza to jednak, że wybór piętra jest nieistotny. Absolutnie nie ma.

Plusy i minusy parteru

Minusem parteru, przynajmniej dla niektórych, może być posiadanie okien na wysokości chodnika, czyli teoretycznie mniejsza prywatność. To jednak bardzo indywidualna kwestia, a poczucie komfortu zależy nie tylko od piętra, ale też np. od zagospodarowania terenu wokół budynku. Jeśli okna nie wychodzą wprost na chodnik, problem nie jest odczuwalny. Są też inne sposoby na większą prywatność, np. zasłony i rolety, a także zieleń na parapetach i za oknem.

Plusy i minusy ostatniego piętra

Ostatnie piętro jest idealne dla osób, które lubią panoramiczne widoki i światło. To właśnie tutaj znajdziesz go najwięcej. Ponieważ ostatnie piętro jest zamieszkane tylko przez jego mieszkańców, będzie mniej hałasu z góry. Brak sąsiadów na piętrze powyżej przyczynia się do zwiększenia ciszy w mieszkaniu. Mało prawdopodobne jest również, że usłyszysz ciągłe tupanie na klatce schodowej, ponieważ ostatnie piętro jest zamieszkiwane wyłącznie przez jego mieszkańców, więc nie ma powodów do obaw.

Na ostatnim piętrze może znajdować się spektakularny balkon lub taras na dachu. Istnieją również antresole, które są dodatkowymi piętrami w mieszkaniu. Z ostatnim piętrem wiąże się niebezpieczeństwo awarii windy. Jeśli tak się stanie, powrót do domu po pracy może być utrudniony.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy