Miejsce w domu na pralkę
Niektórzy z nas być może w ogóle nie zastanawiają się, gdzie w mieszkaniu postawić pralkę, mają bowiem swoje własne preferencje. Inni mają z tego powodu wielki dylemat. Chcemy ułatwić wybór i przedstawiamy wszystkie możliwości oraz ich korzyści i utrudnienia.
We współczesnych aranżacjach łazienek czy kuchni panuje pełen minimalizm. Tło stanowi zabudowana jednolitymi meblami ściana. W nowoczesnych projektach nie widzimy niektórych niezbędnych w domu urządzeń. Gdzie w takich pomieszczeniach umieścić zatem pralkę?
W zabudowie
Sekretem pralek niewidocznych na nowoczesnych projektach jest ich zabudowa. W tej sytuacji dopasowujemy pralkę do wolnej szafki. Częstszym i lepszym rozwiązaniem jest zamówienie mebla pod wymiar. Będzie dostosowany do wielkości pralki, do naszego pomieszczenia oraz do całej kompozycji. Co więcej, niestandardowy rodzaj szafki pozwoli na dogodne wykończenie. Taki mebel nie potrzebuje dolnej półki. Sami decydujemy, które ścianki będą zamontowane. Możemy również wybrać najlepszą dla nas metodę otwierania drzwiczek.
W kuchni czy w łazience?
Pytanie, dla niektórych oczywiste, stwarza czasem problem. Jak zdecydować, w którym pomieszczeniu powinna być umieszczona pralka? Do tego celu pomocnych jest kilka pytań.
Po pierwsze, które rozwiązanie będzie bardziej funkcjonalne oraz w którym z pomieszczeń mamy więcej miejsca i moglibyśmy przeznaczyć je na pralkę?
Weźmy pod uwagę następujące czynniki: ilu jest domowników i czy w domu jest tylko jedna łazienka albo czy nasza kuchnia jest bardzo ciasna i nawet nie ma w niej miejsca na stół. Jeśli w domu zamieszkują jedna albo dwie osoby, a łazienka jest tylko jedna – nie powinno być problemu związanego z uporczywym konfliktem o łazienkę. Jeśli domowników jest więcej, pralka w jedynej łazience w domu może stworzyć dodatkowy kłopot. Z kolei, jeśli nasza kuchnia jest bardzo ciasna, bez wątpienia pralkę postawimy w łazience. Rzecz jasna, w takim przypadku wybór jest prosty, a kolejne pytania są zbędne.
Po drugie, jak wyglądałyby wszystkie czynności związane z praniem w poszczególnych pomieszczeniach?
Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie wciąż pozostawia nam dowolność, wybierzmy tak, aby lokalizacja pralki ułatwiała nam w sposób możliwie jak największy korzystanie z niej podczas codziennych czynności. W tym celu zasadnicze jest określenie, gdzie gromadzimy brudne pranie. Jeśli mamy zamiar w łazience umieścić kosz na pranie, nierozsądne będzie ustawianie pralki w kuchni. Podobnie także ustalmy, dokąd zechcemy przenosić pranie, czyli gdzie znajduje się suszarka na pranie. Nasz wybór powinien uwzględnić te wszystkie elementy, tak, aby korzystanie z urządzenia było jak najwygodniejsze.
Korzyści i utrudnienia
Mimo wszystko częściej decydujemy się na pralkę w łazience. Ma to jeden podstawowy walor: łazienka jest pomieszczeniem wolnym od codziennych prac, w przeciwieństwie do kuchni. W kuchni często może brakować miejsca na czynności związane z praniem. Krzątający się domownicy i domowi kucharze będą czuli komfort i swobodę, jeśli kuchnia posłuży jedynie do czynności kuchennych. Co więcej, nierzadko decydujemy się na aneksy kuchenne, które są połączone z salonem. Pralka mogłaby popsuć wizerunek wnętrza, nawet jeśli byłaby to pralka w zabudowie – wyobraźmy sobie hałasującą pralkę podczas niespodziewanych odwiedzin gości.
Z drugiej strony, prościej kontrolować działanie pralki, jeśli znajduje się w częściej uczęszczanym przez nas pomieszczeniu. Pralka w kuchni będzie zatem towarzyszyła naszym pracom kuchennym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana