Metody udrażniania rur kanalizacyjnych
Zapchana rura kanalizacyjna może przysporzyć naprawdę poważnych kłopotów. Instalacja nie działa wówczas prawidłowo, więc nie można normalnie spłukać wody. Dodatkowo pojawia się nieprzyjemny zapach, który może łatwo roznieść się po całym domu. Na szczęście każdą zapchaną rurę można łatwiej lub trudniej odetkać. Jakie są najpopularniejsze metody udrażniania rur kanalizacyjnych?
Kret do rur
Najprostszym sposobem na pozbycie się zatoru w rurach kanalizacyjnych jest użycie tak zwanego kreta, czyli specjalnego środka chemicznego. Jest dostępny w postaci żelu lub granulek – w tej drugiej postaci działa agresywniej i jest w stanie poradzić sobie z większymi odpadkami. Warto jednak pamiętać, że kretem nie można udrażniać rur aluminiowych – zawiera on wodorotlenek sodu, który w kontakcie z aluminium tworzy związek rozpuszczalny w wodzie. Poza tym wspomniany wodorotlenek sodu, a także anionowe środki czynne, które również zawiera kret, są niebezpieczne dla zdrowia, więc należy się przed nimi zabezpieczyć.
Mechaniczne udrażnianie rur kanalizacyjnych
Udrażnianie rur kanalizacyjnych metodą mechaniczną można spróbować wykonać domowymi sposobami, używając na przykład ręcznej sprężyny do przetykania kanalizacji, którą można kupić w sklepie hydraulicznym. Może się to jednak skończyć udrożnieniem kanalizacji jedynie na krótki czas, a w gorszym przypadku zawinięciem i skręceniem się sprężyny w rurze czy nawet uszkodzeniem rury PVC. Lepszym pomysłem jest wezwanie specjalistów, na przykład z Grupy Mijalscy, którzy dysponują sprężyną elektryczną do mechanicznego udrażniania kanalizacji. Przepychanie tą metodą polega na wprowadzeniu do rury spirali, która obracając się z dużą prędkością, usuwa wszelkie zalegające zanieczyszczenia. Dzięki niewielkim rozmiarom urządzenia napędowego spirali możliwe jest bezproblemowe udrażnianie rur wewnątrz pomieszczeń.
Ciśnieniowe udrażnianie rur kanalizacyjnych
Inną techniką udrażniania rur stosowaną przez profesjonalistów jest metoda ciśnieniowa, zwana także hydrodynamiczną lub potocznie WUKO – od wykorzystywanych w niej specjalistycznych pojazdów wyposażonych w pompę, która z pomocą węża tłoczy wodę do rur pod odpowiednio dużym ciśnieniem. Średnicę węża i typ głowicy ciśnieniowej dostosowuje się do średnicy rur oraz rodzaju zalegających nieczystości. Zanieczyszczenia rozbite pod wysokim ciśnieniem odprowadzane są do zbiornika samochodu WUKO. Udrażnianie rur kanalizacyjnych metodą ciśnieniową jest bardzo skuteczne i uniwersalne – można się na nie zdecydować zarówno w przypadku instalacji sanitarnych, jak i kanalizacji deszczowej. Poza tym metoda hydrodynamiczna jest nieinwazyjna i neutralna dla środowiska, ponieważ nie używa się w niej żadnych środków chemicznych. Metodę WUKO można stosować nie tylko w chwili pojawienia się zatoru, ale również profilaktycznie, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana