Metody izolacji poddasza
W czasach, w których oszczędność energii, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych staje się priorytetem, na pierwszy plan wysuwa się termoizolacja. Odgrywa znaczącą rolę w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym, chroniąc budynki przed utratą ciepła poprzez dach. Jeśli myślisz o termomodernizacji, przeczytaj, jakie są metody izolacji poddasza.
Dlaczego izolacja poddasza jest ważna?
Wystarczy proste badanie termowizyjne, aby udowodnić, że przez źle ocieplone poddasze do atmosfery może uciec z budynku nawet 25% ciepła. Dlatego prawidłowa termoizolacja jest bardzo ważna dla optymizacji kosztów energetycznych. Przyczynia się do znacznego obniżenie rachunków za ogrzewanie i jest wyrazem dbałości o czystość powietrza i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Jak można dowiedzieć się, odwiedzając stronę internetową hurtowni materiałów budowlanych Log-Bud w miejscowości Krupniki niedaleko Białegostoku, która sprzedaje materiały wykończeniowe i elewacyjne oraz oferuje logistykę budowlaną, do ocieplania poddaszy najchętniej stosuje się wełny termoizolacyjne.
Przeczytaj również: Dlaczego poddasze wymaga kompleksowego ocieplenia?
Ocieplanie poddaszy wełną termoizolacyjną
Pierwszym krokiem przy ocieplaniu poddasza jest wybór najlepszego materiału izolacyjnego. Na rynku dostępnych jest kilka technologii i materiałów. Do najpopularniejszych należy wełna mineralna. Jest materiałem naturalnym o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, a więc jednocześnie ekologicznym i skutecznym. Można nim ocieplać dachy, podłogi i ściany oraz elementy nośne – fundamenty, stropy i elewacyjne. Doskonale nadaje się także do termoizolacji poddaszy. Stosuje się dwa rodzaje wełny mineralnej, szklaną i skalną. Pierwsza powstaje z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, druga z bazaltu lub innego surowca mineralnego. Obydwie charakteryzują się dużą opornością cieplną i dostępne są o różnych gęstościach, formach i rozmiarach.
Przeczytaj również: Izolacja pianką poliuretanową zamknięto i otwarto komórkową - różnice
Inne technologie docieplania poddaszy
Innym materiałem stosowanym przy ocieplaniu poddaszy jest wełna celulozowa. Może być ona układana tradycyjnie lub wdmuchiwana w wolne przestrzenie dachu za pomocą specjalnych agregatów. Kolejną technologią jest metoda natryskowa pianą poliuretanową. Jej wersja otwartokomórkowa dobrze sprawdza się do termoizolacji konstrukcji drewnianych, poddaszy i wypełnień szkieletowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana