Materiał Partnera

Meble ogrodowe: technorattan czy tworzywo?

Meble ogrodowe: technorattan czy tworzywo?

Lubisz spędzać czas w ogrodzie? Chętnie zapraszasz znajomych na grilla i na przyjęcia pod gołym niebem? W takim razie zainwestuj w dobry, solidny zestaw mebli. Wybierając wyposażenie do ogrodu, możesz zdecydować się m.in. na takie, które jest produkowane z tradycyjnego tworzywa sztucznego lub z technorattanu. Które z nich warto wybrać?

Czym powinny wyróżniać się dobre meble ogrodowe?

W ogrodzie kwestia estetyki ma ogromne znaczenie, dlatego zestaw wypoczynkowy lub jadalniany, który się tam znajdzie, musi pasować do charakteru przestrzeni. Mimo tego wybierając, stół, fotele czy krzesła ogrodowe należy zwracać uwagę przede wszystkim na ich:

  • wytrzymałość – takim meblom nie powinien szkodzić ani deszcz, ani wilgoć – wybierając takie wyposażenie, nie będziesz musiał zabierać go z ogrodu za każdym razem, gdy spadnie deszcz,
  • odporność na promieniowanie słoneczne – meble muszą być wykonane z takich tworzyw i pokryte takimi farbami, aby nie odbarwiały się pod wpływem promieniowania UV,
  • łatwą, mało problematyczną pielęgnację,
  • wagę – wybierz lekkie, poręczne meble – tak, abyś mógł szybko przenieść je na drugi koniec ogrodu czy niemal bez wysiłku schować na zimę do garażu.

Wymagania te spełniają zarówno meble technorattanowe, jak i te z tworzywa sztucznego. Czym różnią się one od siebie?

Technorattan vs. tworzywo sztuczne – podobieństwa i różnice

Technorattan – zwany ekorattanem – to także tworzywo sztuczne, które wiernie odwzorowuje plecionkę wykonywaną z naturalnego rattanu. Ten syntetyczny materiał powstaje z włókien poliuretanu lub polietylenu. Jest mocny, odporny na zmienne warunki atmosferyczne, a przy tym bardzo efektowny.

Meble ogrodowe powstają z technorattanu, a także z innych, wytrzymałych tworzyw sztucznych. Do tych drugich można zaliczyć np. polipropylen. Zanim zostaną wyprodukowane z niego krzesła i stoły do ogrodu, jest on wzmacniany włóknem szklanym. Dzięki temu wykonane z niego wyposażenie ogrodowe jest tak solidne, trwałe, odporne na wilgoć i promieniowanie UV.

Meble z technorattanu czy z innego tworzywa sztucznego – które wybrać?

Syntetyczna plecionka prezentuje się bardzo efektownie, a wykonane z niej meble mają uniwersalny charakter – sprawdzą się w każdym ogrodzie, na tarasie, a także na balkonie. Natomiast ogrodowe zestawy wypoczynkowe i jadalniane z polipropylenu mają zwykle bardziej nowoczesny, a niekiedy minimalistyczny design.

Technorattan i polipropylen są tak samo wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Dlatego wybór mebli z jednego z tych tworzyw pozostaje kwestią gustu i poczucia estetyki.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy