Materiał Partnera

Malowanie wnętrz dla początkujących cz. 1 - dobór farb i akcesoriów

Malowanie wnętrz dla początkujących cz. 1 - dobór farb i akcesoriów
Chcesz pokryć swoje ściany nowym kolorem? Nie musisz korzystać z usług fachowca – spróbuj samodzielnie pomalować pokój. Jeśli nigdy wcześniej tego nie próbowałeś, dowiedz się jakie akcesoria malarskie będą Ci potrzebne i sprawdź, które farby mogą Ci się przydać.

Rodzaje farb do wnętrz

Zazwyczaj pierwszą kwestią związaną w wyborem powłoki malarskiej jest jej kolor. Choć niewątpliwie jest on bardzo istotny, dla malarza ważny jest również jej rodzaj. Wnętrza najlepiej malować farbami wodnymi, a najlepiej akrylowymi farbami lateksowymi. Charakteryzuje je wysoka jakość. Ich kolor nie traci swej intensywności, nawet jeśli jest narażony na działanie promieni słonecznych. Ponadto ściany pomalowane farbą lateksową można bez obaw czyścić wodą. Na dodatek, ten rodzaj powłoki przepuszcza parę wodną, a jej nakładanie nie powinno sprawiać problemów. Szeroki wybór produktów lateksowych  pozwala z łatwością znaleźć farbę dla siebie. Nieco tańszą propozycją są zwykłe farby akrylowe, które jednak nie są zmywalne, co oznacza, że jeśli ściany zostaną pobrudzone, usunięcie plam niesie ze sobą ryzyko utraty intensywności koloru. Przy wyborze powłoki malarskiej należy też zwrócić uwagę na dodatkowe cechy poszczególnych produktów. Niektóre farby mają biocydy, które zapobiegają powstawaniu grzybów, dlatego warto je stosować w łazienkach. Do takich powłok malarskich należy m.in. Tikkurila Luja 7 Matt. Z kolei inne, nazywane strukturalnymi, pozwalają uzyskać na ścianie ciekawe, dekoracyjne faktury. Farbę należy też wybierać ze względu na jej stopień połysku.

Akcesoria malarskie - wałek

Dobór narzędzi jest w dużym stopniu uzależniony od rodzaju powierzchni, które mają być pokryte farbą. W przypadku ścian oraz sufitów warto się zastanowić nad skorzystaniem z wałka. Z jego pomocą można sprawnie pomalować płaski i rozległy obszar, taki jak ściana czy sufit. Przeglądając  asortyment sklepu z wyposażeniem malarskim, można jednak poczuć się zagubionym widząc szeroki wybór różnych wałków. Jak wybrać ten najlepszy dla siebie? Na początek zwróć uwagę na jego szerokość. Im jest ona większa, tym lepiej będzie się nadawała do dużych powierzchni. Następnie zastanów się, jakie poszycie (zwane inaczej runem) powinien mieć Twój wałek. Jeżeli jest ono krótkie, możesz je wykorzystać do malowania gładkich powierzchni. Użyj go, jeśli ściany w Twoim mieszkaniu zostały wykończone gładzią gipsową. Kiedy ściany bądź sufity nie są równo wykończone albo są chropowate, lepiej sięgać po dłuższe runo, które dokładnie pokryje dany obszar. Każdy, kto ma ściany pokryte tapetami strukturalnymi albo niewygładzonym betonem, powinien się w nie zaopatrzyć. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wałek został wykonany. Do popularnych tkanin należy zaliczyć m.in. welur, który sprawdza się przy malowaniu gładkich ścian. Przydatne mogą też być wałki z mikrofibry, szczególnie jeśli są wyposażone w wygodny uchwyt, jak np. model marki Blue Dolphin. Ten rodzaj wałka ułatwia korzystanie z gęstych, wodorozcieńczalnych produktów. Natomiast do chropowatych ścian, lepiej wybierać modele sznurkowe lub futrzane. Na wszelki wypadek, kupując wałek, zapoznaj się z zaleceniami producenta, który radzi z jakimi farbami należy go stosować.

Pędzel do malowania ścian i sufitów

Chociaż wałek to bardzo pomocne narzędzie, może się nie sprawdzić w trudnodostępnych miejscach. Wtedy z pomocą przychodzi pędzel. Jaki będzie najlepszy do malowania wnętrz? To zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju malowanej powierzchni, jej wielkości oraz farby. Warto pamiętać, że do farb wodnych przeznaczone są głównie modele z syntetycznego włosia. Zamiennie można też stosować pędzle mieszane – do ich produkcji wykorzystano zarówno naturalne, jak i przemysłowe włosie. Przy wyborze pędzla istotny jest także jego kształt oraz szerokość. Stosowane przez wielu fachowców pędzle płaskie powinny się doskonale nadawać do malowania ścian, nawet tych o strukturalnej fakturze. Duże, szerokie egzemplarze będą dobre do rozległych powierzchni. Natomiast jeśli chcesz dokładnie pomalować zakamarki i inne trudno dostępne miejsca (np. za kaloryferami), zaopatrz się dodatkowo w pędzel kątowy z wygiętą rączką. Dzięki niemu, malowanie takich fragmentów ścian stanie się o wiele łatwiejsze. Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj powierzchni. Jeśli są one gładkie, sięgaj po pędzle z krótkim włosiem. Dłuższe będzie lepsze do chropowatych ścian. Podobnie jak w przypadku wałka, wybierając pędzel nie zapomnij również o sprawdzeniu zaleceń producenta dotyczących rodzaju farby, z którą powinien być stosowany. Tak przygotowany, możesz rozpocząć malowanie mieszkania.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy