Malowanie bez smug - 5 praktycznych porad

Idealnie gładkie, estetycznie wyglądające ściany to wizytówka każdego domu, mieszkania czy biura. Jeśli samodzielnie realizujesz remont, zapewnienie odpowiedniego efektu nie jest łatwe, a przeszkodą na drodze do tego mogą być pojawiające się smugi. Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak wykonać malowanie bez smug.
1. Malowanie bez smug – podstawą jest zakup odpowiedniej farby
Jeśli szukasz informacji na temat tego, jak malować sufit bez smug, musisz wiedzieć, że tylko dobrej jakości emalia pozwoli Ci idealnie wykończyć wnętrze Twojego domu albo mieszkania. Przykładem jest farba emulsyjna nawierzchniowa z efektem matu. Umożliwia ona osiągnięcie pożądanego efektu estetycznego dlatego, że cechuje ją:
dobra przyczepność do podłoża – farba od razu przylega do ściany czy sufitu i nie ścieka po powierzchni,
szybkie krycie podłoża oraz spora wydajność (wynosi ona około 7–8 m²/dm³) – nie musisz nanosić wielu warstw, co eliminuje ryzyko powstawania smug.
Dodatkowe zalety takiego produktu to łatwość aplikacji, a także odporność na czynniki zewnętrzne, w tym podwyższoną wilgotność (efektem jest ochrona przed rozwojem wilgoci) oraz zmywanie za pomocą detergentów. Sprawia to, że możliwe jest utrzymanie efektu wizualnego przez wiele lat.
Zanim zdecydujesz, jaka farba na sufit bez smug będzie najbardziej odpowiednia, upewnij się, czy jest ona przeznaczona do danego typu podłoża. Farba emulsyjna nawierzchniowa skutecznie kryje ściany i sufity wykonane z betonu, gipsu czy płyt gipsowo-kartonowych. Tego typu produkt można nabyć w firmie Polifarb Łódź, która dysponuje szerokim asortymentem trwałych i wydajnych emulsji przeznaczonych do stosowania wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.
2. Malowanie bez smug dzięki prawidłowemu przygotowaniu podłoża
Oczyszczenie podłoża jest warunkiem niezbędnym do tego, aby wykonać malowanie bez smug. W tym celu należy:
usunąć stare, łuszczące się powłoki malarskie – można to wykonać za pomocą szczotki drucianej,
zlikwidować tłuste plamy – służy do tego ciepła woda z płynem do mycia naczyń,
pozbyć się wykwitów pleśni – w tym celu warto sięgnąć po środek grzybobójczy.
Istotne jest również wyrównanie podłoża – zwykle wystarczy zaszpachlowanie, jednak w sytuacji, gdy dziury są znaczne, może być potrzebne nałożenie nowej gładzi. Kolejny etap to gruntowanie, dzięki któremu podłoże stanie się bardziej przyczepne, co ułatwi aplikację emulsji. Grunt należy nanieść zawsze wtedy, gdy na suficie znajdują się płyty g-k, a także podczas remontu mieszkania w stanie deweloperskim.
3. Prawidłowa technika malowania
Jeśli interesuje Cię malowanie bez smug, najlepszym narzędziem będzie wałek, który umożliwia równomierne rozprowadzenie emulsji. Pędzel, który pozostawia na powierzchni ślady pociągnięcia włosiem, przyda się do trudno dostępnych zakamarków, na przykład pod grzejnikiem.
Należy zwrócić uwagę na to, aby:
wałek przed użyciem zwilżyć wodą (na przykład delikatnie spryskać) i wycisnąć go w celu wyrównania chłonności włosia,
nadmiar emulsji odciskać na kratce lub kuwecie malarskiej.
Na to, jak malować sufit bez smug, duży wpływ ma kierunek nakładania farby – smugi staną się mniej widoczne, jeśli kierunek ten będzie od światła. Emulsję warto aplikować równoległymi, nachodzącymi na siebie pasami.
Malowanie bez smug jest możliwe, jeśli zastosowany zostanie prawidłowy sposób nanoszenia farby. Powinna ona być nakładana w kierunku od światła za pomocą wałka, który przed użyciem warto zwilżyć wodą. Najlepsza technika aplikacji to równoległe, nachodzące na siebie pasy.
4. Czego unikać, jeśli interesuje Cię malowanie bez smug?
Aby nie doprowadzić do pojawienia się smug, należy unikać takich błędów, jak brak dokładnego wymieszania farby (powinna ona mieć jednolitą konsystencję, bez grudek) oraz nałożenie zbyt cienkiej warstwy. Trzeba też wystrzegać się nadmiernego przyciskania wałka do ściany czy sufitu oraz malowania w nieodpowiednich warunkach, czyli poniżej temperatury na poziomie 18–20°C oraz powyżej wilgotności wynoszącej 80%.
5. Jak zlikwidować smugi na suficie po malowaniu?
Jeśli po zakończeniu malowania na powierzchni znajdują się smugi, miejsca, gdzie się one pojawiły, warto delikatnie przetrzeć papierem ściernym o gramaturze 100–120. Po zagruntowaniu i odpyleniu podłoża można nałożyć emulsję.
Malowanie bez smug nie jest trudne. Podczas aplikacji farby należy przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć nieestetycznych plam. W tym celu trzeba kupić dobrze kryjącą oraz szybko schnącą emulsję i dokładnie ją wymieszać, a następnie nakładać ją równoległymi pasami w kierunku od światła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51