Małe mieszkanie, wielkie możliwości. Jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?
Małe mieszkanie nie zawsze związane jest z przymusem narzuconym przez ograniczone możliwości (np. finansowo-kredytowe). Coraz częściej kojarzy się z filozofią życia, minimalizmem i prostotą. Małe mieszkania mogą być bardzo funkcjonalne i praktyczne. Jak optymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń? Nawet, jeśli nie jest naszym wyborem a koniecznością?
Małe mieszkanie – konieczność czy świadomy wybór?
Dawniej, małe mieszkania kojarzone były z osiedlowymi blokami i wieżowcami, wybudowanymi w okresie PRL-u, kiedy liczyła się ilość, a nie jakość (choć paradoksalnie, tamte mieszkania były większe od obecnie dominujących na rynku, co wynika z obecnej ceny za m2). Ludzie starali się przystosować stosunkowo małą przestrzeń na potrzeby nawet kilkuosobowej rodziny, co stanowiło duże wyzwanie. Posługiwali się innymi metodami, niż obecnie, nie było oczywiście Internetu, nie było też dostępu do jakiejkolwiek wiedzy w zakresie urządzania wnętrz. Zazwyczaj duży pokój dzielono na dwie części ścianką działową albo regałem z książkami (nie zapominajmy o „instytucji” meblościanki z wkomponowanym w nią np. łóżkiem typu „amerykanka”) . Nieznane było pojęcie aneksu kuchennego, a więc nikt nie myślał o zrezygnowaniu z kuchni, na rzecz powiększenia przestrzeni mieszkalnej. Często przechowywano zbędne sprzęty i bibeloty w pawlaczach, nie wykorzystując racjonalnie funkcji użytkowych mieszkania. Obecnie wiele się zmieniło, chociaż pewne rzeczy pozostały niezmienne. Nasze cztery kąty nadal są azylem, nadal trzeba o nie dbać i wciąż ważne jest ubezpieczenie mieszkania od włamania, zalania, pożaru itp. A co się zmieniło? Obecnie małe mieszkania coraz częściej są świadomym wyborem – najczęściej podyktowanym, niestety, przez względy finansowe – wynikającym także trochę z mody, trochę z rozsądku, a trochę ze zmiany priorytetów i wzrostu świadomości ekologicznej. Podpatrując Skandynawów, mistrzów w projektowaniu i aranżacji wnętrz, stawiających na minimalizm połączony z naturą, wielu Polaków przenosi te rozwiązania do swoich mniejszych mieszkań.
Przeczytaj również: Ubezpieczenie nieruchomości wyjaśniamy kluczowe pojęcia.
Mniej, znaczy więcej, czyli od czego zacząć?
Jak można bezpiecznie i komfortowo funkcjonować w małej przestrzeni? Wszystko opiera się na przemyślanym jej wykorzystaniu, na oddzieleniu tego, co zbędne, od tego, co jest naprawdę ważne. Filozofia „mniej, znaczy więcej” jest coraz bardziej widoczna na rynku nieruchomości. Popyt na małe i tanie mieszkania znacząco wzrósł w ostatnich latach. Cieszą się one powodzeniem nawet wśród rodzin z dziećmi. Od czego zacząć projekt małego mieszkania? Pierwszym, najtrudniejszym krokiem jest dokonanie wyboru pomiędzy tym, co niezbędne i przydatne, a tym, co niekoniecznie musi znaleźć się w domu. Jest to trudne zadanie, mające jednak działanie terapeutyczne. Należy też pamiętać, że mieszkanie, bez względu na jego metraż, należy ubezpieczyć. Warto wówczas skorzystać z takich narzędzi, jak kalkulator ubezpieczenia mieszkania, żeby dobrać najkorzystniejszy dla nas wariant. Nie można też zapominać, że małe mieszkanie jest bardziej wymagające i musi spełniać określone kryteria. Bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja, większy dostęp do światła słonecznego, a w razie konieczności – dodatkowe doświetlenie. Małe mieszkanie powinno być częściej wietrzone, nie tylko mechanicznie, ale też naturalnie, i odpowiednio chronione przed wilgocią.
Kreatywność i dobry plan, czyli aranżacja małego mieszkania
Duża przestrzeń daje więcej możliwości, z kolei mała przestrzeń wymaga kreatywności i dobrego projektu. W małym mieszkaniu nic nie może być przypadkowe, a każda rzecz musi mieć swoje określone miejsce. Dobrze jest zrezygnować z kuchni na rzecz aneksu kuchennego, a blat roboczy powinien być wolny od niepotrzebnych sprzętów. Mała przestrzeń wymaga kilku wyrzeczeń i kompromisów, na przykład wykorzystania stołu do wspólnych posiłków jako miejsca pracy (stół o dużej powierzchni może być wręcz najlepszym miejscem do pracy, a kuchnia bądź jadalnia mogą oswajać stres związany z pracą). Wybierając łóżko, można zdecydować się na model ukryty w dzień, np., w szafie (wracają rozwiązania stosowane jeszcze w PRL!), i wysuwany na noc. Warto jest wykorzystać każdą wnękę i niszę jako miejsce na telewizor czy półkę na książki. Dobrze jest postawić na szafki stojące i wiszące, w których znajdą się rzadko używane sprzęty, a pod ręką mieć tylko te niezbędne. Otwierana pufa może być przechowalnią drobiazgów, a łóżko piętrowe sprawdzi się w pokoju dziecięcym. O czym jeszcze pamiętać, aranżując małe mieszkanie? Na pewno o rzeczach przytłaczających i dominujących wnętrze. Ciężkie zasłony na oknie można zastąpić lekkimi firankami lub roletami. W łazience dobrze jest zastąpić wannę kabiną prysznicową z brodzikiem. Fajnym pomysłem będzie rozjaśnienie pomieszczeń jasnymi barwami, lustrami i światłem, które optycznie powiększą wnętrza. W małych przestrzeniach bardzo ważna jest funkcjonalność, praktyczność, ale też bezpieczeństwo użytkowania. Mieszkanie, bez względu na metraż, powinno być przytulne, komfortowe, powinno przynosić relaks i wyciszać po trudnym dniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana