Artykuł sponsorowany

Łyżki do opon. Czym są i do czego służą?

Łyżki do opon. Czym są i do czego służą?

Łyżki do opon to narzędzia, które mają ułatwić proces wymiany dętki czy opony. Wyróżnia się przy tym łyżki do opon rowerowych oraz te przeznaczone do ogumienia samochodowego. Dzięki ich wykorzystaniu można szybko i bezproblemowo wymienić oponę na nową. Co zatem warto na ich temat wiedzieć? W jaki sposób wybrać odpowiednią łyżkę do opon?

Łyżka do opon znacznie ułatwia zdejmowanie ogumienia

Czasem wymiana opony staje się koniecznością. Na szczęście w wielu przypadkach zapasowe koło czy dętka są pod ręką. Problemem jest jednak sam proces wymiany. W tym przypadku z pomocą przychodzą właśnie łyżki do opon. Szczególnie użyteczne są te przeznaczone do opon samochodowych. To narzędzie wręcz niezbędne to tego, aby przywrócić samochód do stanu używalności. Koło trzeba przede wszystkim zdemontować, aby uzyskać dostęp do jego przebitej części. Jeśli uszkodzona jest tylko opona, z dętki należy spuścić powietrze. Dopiero potem można przystąpić do ściągania opony. Tutaj zastosowanie znajduje właśnie specjalna łyżka.

Zdejmowanie opon za pomocą łyżek

W sprzedaży najczęściej spotkać się można z kompletem trzech łyżek do opon. Pierwszym krokiem podczas wymiany opony jest spuszczenie z niej powietrza i odgięcie jej od rantu obręczy. Potem w powstałą szczelinę należy włożyć w odstępie kilku centymetrów dwie łyżki, a następnie nacisnąć je w dół. W miejsce, w którym opona odeszła od felgi, trzeba wsunąć trzecią łyżkę. Kolejnym etapem jest jej powolne przesuwanie po obwodzie w celu ściągnięcia opony. Łyżki do opon przydatne okazują się być przydatne także w procesie odwrotny, a więc zakładania zmienionej, naprawionej opony na koło.

Dobre narzędzia to sprawna praca

Niezależnie od sytuacji podczas poszukiwania odpowiedniej łyżki do opon, warto stawiać na produkty renomowanych producentów, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania. Szeroki wybór łyżek do zdejmowania opon znajdziemy w dobrych sklepach ze sprzętem wulkanizacyjnym, takim jak na przykład Wulcar. Narzędzia powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze jest szczególną uwagę zwrócić także na ich kształt – powinny dobrze leżeć w dłoni w czasie zakładania czy zdejmowania opony. Dużą popularnością na rynku cieszą się obecnie łyżki wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego, ale wzmocnionego włóknami. Sprawdzają się one doskonale nawet w przypadku opon ciasno dopasowanych i trudnych w demontażu. Używając ich zgodnie z zaleceniami producenta, można być pewnym, że nie dojdzie przypadkowo do uszkodzenia dętki.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy