Laur, roślina doniczkowa
Laur jest nazywany również wawrzynem. Powszechnie znany jest jeden gatunek – wawrzyn szlachetny. Uprawiany w doniczce osiąga wysokość od 50 do 150 centymetrów. Roślinę tą zawsze możemy przyciąć, gdyby zbytnio się rozrosła. Zdarza się to rzadko, gdyż roślina ta rośnie wolno, ale wytrwale przez długie lata.
Stanowisko uprawy
Wawrzyn świetnie rośnie i dobrze wygląda w ogrodzie zimowym. Od późnej wiosny wawrzyn najlepiej wynieść na balkon lub do ogrodu, w miejsce osłonięte od silnych wiatrów. Do mieszkania roślinę należy wnieść przed jesiennymi przymrozkami. Zimą najlepiej postawić go w chłodnym pokoju na parapecie słonecznego okna. W nocy temperatura powinna być około 10°C , a w dzień do 20°C . Zimą należy zapewnić roślinie temperaturę 2 - 4°C , wówczas jej przyrosty są silniejsze.
Podlewanie
Laur wiosną i latem podlewamy regularnie, ale umiarkowanie. Jesienią podlewanie stopniowo ograniczamy. Zimą podlewamy bardzo rzadko, nie dopuszczamy jednak do nadmiernego przeschnięcia.
Zraszanie
Roślina ta lubi wilgotne powietrze, wymaga codziennego spryskiwania miękką wodą, latem nawet dwa razy dziennie.
Podłoże
Laur dobrze rośnie w każdej przepuszczalnej mieszance glebowej lub uniwersalnej mieszance ziemi ogrodniczej.
Nawożenie
Od marca do sierpnia, systematycznie raz na dwa tygodnie nawozimy płynną mieszanką nawozów mineralnych.
Przesadzanie
Małą roślinę przesadzamy co roku wiosną, dużą raz na 2 – 3 lata i tylko wtedy gdy korzenie wypełnią całą doniczkę. Na dnie doniczki koniecznie układamy drenaż.
Rozmnażanie
Laur rozmnażamy ze zdrewniałych sadzonek pędowych, które pobieramy od wiosny do jesieni.
Choroby i szkodniki
Roślina ta bardzo rzadko choruje, częściej natomiast bywa atakowana przez przędziorki i mszyce.
Uwagi
Pod koniec zimy wykonujemy cięcie formujące, które sprzyja zagęszczeniu korony. Możemy wtedy nadać roślinie kształt piramidy lub kuli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana