Artykuł sponsorowany

Laptop czy komputer stacjonarny? -Co wybrać

Laptop czy komputer stacjonarny? -Co wybrać
Zastanawiając się nad wyborem nowego komputera, musimy koniecznie wziąć pod uwagę takie parametry, jak moc procesora, prędkość dysku, pamięć RAM czy karta graficzna. Jedną z najważniejszych kwestii jest jednak decyzja dotycząca tego, czy komputer ma być przenośny, czy stacjonarny. Każda z opcji ma swoje zalety i wady. Którą więc warto wybrać? Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Po pierwsze, należy zastanowić się, do czego ma nam służyć nasz nowy sprzęt. Jeśli potrzebujemy go przede wszystkim do przeglądania Internetu albo korzystamy głównie z edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych czy programów do prezentacji – nasze oczekiwania spełni zarówno laptop, jak i komputer stacjonarny. Jeśli jednak jesteśmy zapalonymi graczami albo zajmujemy się obróbką cyfrowych obrazów i filmów, wówczas dobrze rozejrzeć się raczej wśród z reguły mocniejszych sprzętowo komputerów stacjonarnych.

Jakość a cena

O ile bowiem potężne laptopy będące w stanie „pociągnąć” rozbudowaną grę czy złożony program graficzny istnieją – o tyle ich ceny mogą dla większości osób okazać się zaporowe. Takie urządzenia zresztą zwykle okazują się mieć dość spore gabaryty, ostatecznie i tak więc przenoszone są rzadziej niż częściej. Warto zatem postawić właśnie na komputer stacjonarny, w którym stosunek jakości i ceny jest znacznie bardziej korzystny, zwłaszcza w ofercie firm takich jak choćby wrocławski Shoplet.

Optymalizacja sprzętu

Często zdarza się, że chcemy lub wręcz musimy dostosować urządzenie do konkretnych wymagań, np. związanych z wykonywaną na komputerze pracą. Wymiana podzespołów na nowsze czy lepsze oraz ogólna rozbudowa nastręczą zdecydowanie mniej kłopotu w przypadku komputerów stacjonarnych, które zwykle wyposażone są też większą liczbę portów o różnym przeznaczeniu. Specyficzna konstrukcja laptopów istotnie ogranicza możliwości ich konfiguracji pod danego użytkownika – podnosi też koszty ewentualnego serwisowania sprzętu (np. usterka karty graficznej narzuca konieczność wymiany całej płyty głównej, jako że elementy te są zintegrowane).

Mobilność i inne zalety

Laptopy jednak nie bez powodu cieszą się współcześnie tak dużą popularnością. Do ich podstawowych zalet należy oczywiście mobilność, czyli kompaktowe wymiary i możliwość pracy na baterii, co pozwala na korzystanie z komputera w praktycznie każdym miejscu. Dla wielu osób ważne są również takie cechy laptopów, jak mniejszy niż w przypadku modeli stacjonarnych pobór prądu, cichsza z reguły praca albo brak plączących się kabli.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy