Materiał Partnera

Kupujesz mieszkanie? Dowiedz się dlaczego warto ubezpieczyć mury?

Kupujesz mieszkanie? Dowiedz się dlaczego warto ubezpieczyć mury?
Decyzja o zakupie mieszkania pociąga za sobą dalsze konsekwencje. Nie chcąc narażać się na dodatkowe koszty, warto pomyśleć o wykupieniu odpowiedniej polisy. Absolutnym minimum jest ubezpieczenie murów. Dlaczego? Ubezpieczenie mieszkania, zaraz po ubezpieczeniach komunikacyjnych, jest jedną z najczęściej wykupywanych polis przez Polaków. Szacuje się, że nawet 8 mln gospodarstw domowych (na 14 mln gospodarstw) ma podstawowe ubezpieczenie mieszkania obejmujące mury. I słusznie, ponieważ jest to jedna z polis, której posiadanie jest koniecznością.

Ubezpieczenie mieszkania w zakresie murów, czyli co?

Ubezpieczenie  w zakresie murów obejmuje dość szeroki zakres ochrony. Obejmuje stałe składowe części lokalu oraz stałe elementy wykończeniowe. Poprzez składowe części lokalu należy rozumieć:
 • ściany zewnętrzne i wewnętrzne – zarówno ściany konstrukcyjne (tzw. ściany nośne) i działowe
 • tynki zewnętrzne i wewnętrzne
 • izolacje przeciwwilgociowe, przeciwogniowe, przeciwdźwiękowe
 • schody, tarasy / loggie/ balkony, balustrady
 • instalacje: elektryczne, gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne, grzewcze, wentylacyjne, itd.
Stałe elementy wykończeniowe lokalu to elementy zamontowane w taki sposób, który uniemożliwia ich odłączenie bez uszkodzenia. Są to m.in.:
 • okładziny ścian i sufitów
 • okładziny podłóg
 • meble wbudowane
 • szyby
 • urządzenia stanowiące osprzęt instalacji.
Ubezpieczenie murów zapewnia ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak m.in. pożar, zalanie przez osoby trzecie, uderzenia pioruna, powódź, ulewny deszcz, zejście lawiny, obsunięcie ziemi, itp.

Powody, dla których warto wykupić ubezpieczenie murów

Ochrona murów jest to minimum, jeśli chodzi o ubezpieczenie mieszkania. Warto zdecydować się na taką polisę, ponieważ:
 • zwiększa poczucie bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych sytuacji losowych
 • pozwala uniknąć poważnych strat finansowych w przypadku wystąpienia zdarzeń prowadzących do uszkodzenia składowych części lokalu oraz stałych elementów wykończeniowych.
A to wszystko za stosunkowo niewielką składkę, której wysokość jest niewspółmierna do ewentualnych strat finansowych w razie wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń losowych prowadzących do zniszczeń mieszkania. Warto pamiętać również, że ubezpieczenie mieszkania w zakresie murów jest wymagane przez bank. Zaciągając kredyt na zakup nieruchomości zwykle należy wykupić polisę. To ona stanowi zabezpieczenie w razie zniszczenia mieszkania.

Ubezpieczenie murów mieszkania nie zawsze wystarczy...

Ubezpieczenie, które swoim zakresem obejmuje wyłącznie mury jest polisą podstawową i najczęściej niewystarczającą. Ubezpieczenie nie chroni wartościowego mienia stanowiącego wyposażenie mieszkania. Dlatego chcąc zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa, warto rozszerzyć zakres ochrony. Szczególnie polecane jest ubezpieczenie całego mieszkania i znajdujących się w nim elementów stałych oraz mienia ruchomego od kradzieży

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy