Artykuł sponsorowany

Kryteria wyboru kotła c.o.

Kryteria wyboru kotła c.o.

Kocioł centralnego ogrzewania to urządzenie służące do ogrzewania nośnika ciepła, który krąży w obiegu instalacji grzewczej. Energia niezbędna do podgrzania nośnika, czyli najczęściej wody, powstaje w wyniku spalania paliw stałych, olejowych lub gazowych. Rozwiązaniem najpopularniejszym, bo najbardziej ekonomicznym z punktu widzenia użytkownika, są kotły c.o. na paliwa stałe, czyli opalane np. węglem lub ekogroszkiem.

Od 1 lipca 2018 roku wybór kotła centralnego ogrzewania jest dla klientów nieco łatwiejszy. Obecnie nie musisz już podejmować trudnych decyzji odnośnie stopnia zaawansowania technologii i wpływu swojej instalacji grzewczej na środowisko, gdyż na polskim rynku dostępne są już wyłącznie ekologiczne kotły 5. klasy. Jeśli więc przygotowujesz się do modernizacji systemu c.o. lub szukasz rozwiązania do nowo powstającego budynku, masz o jeden problem z głowy mniej. Podpowiadamy, o czym nie możesz zapomnieć, wybierając odpowiedni model kotła.

Wybieramy moc kotła

Najważniejszym parametrem, na jaki musisz zwrócić uwagę podczas wyboru kotła, jest moc znamionowa urządzenia. Inny kocioł będzie potrzebny do ogrzewania parterowego domu jednorodzinnego, a inny do zapewnienia przyjemnej temperatury w dużym obiekcie handlowym.

Znamionowa moc kotła do zasilania instalacji grzewczej w danym budynku powinna być uwzględniona w projekcie budowlanym. Jeżeli odnalezienie takiego dokumentu dla istniejącego już budynku nie jest możliwe, należy obliczyć wymaganą moc kotła samodzielnie na podstawie wzoru:

powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń x wysokość ogrzewanych pomieszczeń x wskaźnik powierzchniowy budynku (W/m3)

W zależności od jakości termoizolacji budynku wartość wskaźnika powierzchniowego ustala się na poziomie 40W/m3 dla obiektów z dobrą izolacją oraz dla starszych budynków ze słabszymi dociepleniami 60W/m3.

Wybór odpowiedniej mocy kotła jest szalenie istotny i w prosty sposób przekłada się na wydatki eksploatacyjne podczas stosowania instalacji grzewczej. Za słaby kocioł nie będzie wstanie ogrzać domu do komfortowej temperatury, natomiast urządzenie zbyt mocne nie będzie miało możliwości pracować z pełną możliwą mocą, co obniży jego skuteczność (paliwo nie będzie w pełni wykorzystane).

Komfort obsługi kotła c.o.

Wykorzystanie kotłów na paliwa stałe zawsze wiąże się z koniecznością składowania materiału opałowego i regularnego zaopatrywania paleniska. Dzięki wykorzystaniu kotłów o nowoczesnej konstrukcji współcześnie żaden z tych aspektów nie musi być kłopotliwy – podpowiada nasz rozmówca z wytwórni kotłów Jan Jańczak w Pleszewie.

Większość ekologicznych paliw, takich jak ekogroszek czy pellet, pozwala na zachowanie porządku w pomieszczeniu składowania. Takie paliwa stałe sprzedawane są w workach, dzięki czemu w kotłowni nie unosi się brudny pył, a dawkowanie paliwa do kotła jest znacznie łatwiejsze.

Na komfort obsługi instalacji centralnego ogrzewania wpływa też sposób zaopatrywania kotła. Nowoczesne kotły z podajnikiem są niemal bezobsługowe. Paliwo umieszcza się w specjalnym koszu zasypowym, który sam podaje je na palenisko. Pracą podajnika kierują sterowniki, na których użytkownik programuje wymaganą temperaturę. Dzięki temu cała obsługa kotła sprowadza się do uzupełniania kosza zasypowego raz na kilka dni, w zależności od pojemności pojemnika i zadanych temperatur.

Zatem wybierając kocioł na paliwo stałe, trzeba przede wszystkim przestrzegać żelaznej reguły właściwego doboru mocy. Warto też rozejrzeć się za nowoczesnymi piecami z podajnikiem, a podczas zakupu zdecydować się na usługę montażu. W ten sposób zyskasz pewność, że kocioł będzie pracował sprawnie już od pierwszego uruchomienia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy