Kryteria wyboru doniczek do kwiatów
Doniczki są niezbędne zarówno do pielęgnacji kwiatów przez cały okres wzrostu, jak również do rozsadzania młodych roślin. Jako niewielki pojemnik na ziemię stwarzają dla danego gatunku unikalne środowisko. Jest to także estetyczny dodatek do aranżacji mieszkania lub ogrodu. Doniczki wykonuje się w wielu różnorodnych kształtach i wielkościach.
Materiały, z jakich produkuje się doniczki
Ze względu na cenę, najpopularniejsze są donice plastikowe. Najlepiej sprawdzają się do tymczasowego przesadzania lub jako ozdobna osłonka. Doniczki z plastiku są odporne na deszcze i zmiany temperatur, dlatego są funkcjonalne zarówno wewnątrz mieszkania jak i na zewnątrz. Plastik pozwala stworzyć różnorodne formy i kształty doniczek, dlatego bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które nie tolerują plastiku ze względu na wartości ekologiczne, mogą zastanowić się nad wyborem donic, które powstały w całości z recyklingowej gumy. Są one bardzo trwałe i wytrzymałe. Posiadają otwór odwadniający z dołączonym korkiem, dlatego można je stosować na zewnątrz jak i wewnątrz. Doniczki wykonuje się także z drewna, ceramiki i włókna szklanego.
Dbanie o odpowiedni rozwój rośliny
Podstawą wyboru doniczki pod względem funkcjonalności jest to, by roślina mogła się w niej dobrze rozwijać. Oznacza to, że wielkość pojemnika ma być proporcjonalna do wielkości rośliny. Doniczki muszą również posiadać system odwadniania, czyli otwory, które będą odprowadzać nadmiar wody. Z tego powodu potrzebna jest także wystarczająco duża podstawka. Sprzedawca z Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb w Rzeszowie mówi:
Różne materiały mogą niszczyć się przy kontakcie ze zmienną temperaturą lub promieniami UV. Trzeba mieć to na uwadze jeśli kupujemy doniczkę do roślin na zewnątrz. W domu możemy sobie pozwolić na większą swobodę.
Nie tylko funkcje estetyczne
Niektóre rośliny mają wymagania większe od innych. Kaktusy i storczyki prawie nie potrzebują ziemi, dlatego doniczki do nich powinny być odpowiednio małe. Rośliny sezonowe, takie jak bratki i aksamitki najlepiej czują się w podłużnych i niskich donicach ze względu na to, że nie wykształcają rozbudowanego systemu korzeniowego. W małych doniczkach najlepiej rosną zioła. Z kolei krzewy i małe drzewka najlepiej sadzić w ciężkich donicach ogrodowych, aby ich wysokość nie doprowadzała do łatwego przewracania. Specjalne donice o odpowiednim kształcie i formie możemy znaleźć do drzewek bonsai. Jeśli już znamy kształt i wielkość doniczki, w której najlepiej zaadoptuje się dana roślina, pozostaje kwestia estetyczna. Doniczka powinna dobrze komponować się z rośliną i przy tym wpasowywać się w aranżację wnętrza lub ogrodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana