Materiał Partnera

Krótka lista narzędzi, które pomogą Ci zadbać o ogród

Krótka lista narzędzi, które pomogą Ci zadbać o ogród

Wreszcie przyszło lato, dni są długie i ciepłe, ogrody skąpane w bujnej zieleni. Wszystko rośnie, pnie się ku słońcu, rozkwita. Trzeba by jakoś ten pęd ukierunkować i okiełznać. Nie będzie to łatwe bez odpowiednich narzędzi. Dlatego w tym krótkim artykule przyjrzymy się kilku instrumentom, które pomogą nam zapanować nad rozbudzoną naturą.

Łopata/szpadel

Od czegoś trzeba zacząć. Padło na łopatę, czyli narzędzie niezbędne w absolutnie każdym ogrodzie. Dzięki niemu wykopiemy dół pod krzew lub owocowe drzewko, zgarniemy zeszłoroczne liście lub poobcinane gałązki, uporamy się z rabatkami. Wybierając łopatę pamiętajmy, by była solidnie wykonana, wyprofilowana i niezbyt ciężka. Jeśli chcemy nią sporo kopać, zaostrzmy dolną krawędź łyżki.

Grabie

Skoro mamy już łopatę, to przyszedł czas na grabie. Narzędzie przyda się przede wszystkim przy różnych pracach porządkowych. Zagrabimy z jego pomocą liście i skoszoną właśnie trawę, wyrównamy grządki, oczyścimy rabatki z powyrywanych chwastów.

Jeśli w ogrodzie mamy sporo drzew, wybierzmy sprzęt o zębach długich i cienkich – dzięki temu znacznie łatwiej zbierzemy liście. Natomiast narzędzia przeznaczone do pracy „z ziemią” powinny być masywniejsze, a ich „uzębienie” krótsze.

Siekiera

Siekiera to kolejny obowiązkowy punkt ogrodowego programu. Przyda się tak przy wycince krzaków i drzewek, jaki i przy rozbiórce starej altanki lub rozpadającego się płotu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając to narzędzie? Na pewno na ostrze – byłoby dobrze, gdyby było wykute z wysokogatunkowej stali, naostrzone oraz odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Najlepsze styliska tradycyjnie wykonuje się z drewna hikory lub jesionu. Na rynku znajdziemy również modele z syntetycznym trzonkiem. Sporo solidnych siekier znajdziecie na combat.pl.

Fiskars siekiera

Piła ręczna

Piła ręczna to rzecz nieodzowna w każdym ogrodzie, zwłaszcza, gdy hodujemy owocowe drzewka, choinki lub krzewy. Dzięki niej uporamy się z niesfornymi gałęziami i gałązkami, ogołocimy pniaki z konarów, skrócimy sztachety lub deszczułki, dorobimy taboretowi czwartą nogę. Wybierając piłę zwróćmy uwagę na ilość i wielkość zębów. Jeśli jest ich stosunkowo niewiele i są długie, piła będzie przeznaczona do cięcia raczej zgrubnego, wstępnego. Jeśli natomiast brzeszczot jest gęsto uzębiony, a ząbki są do tego raczej krótkie, to narzędzie sprawdzi się przy bardziej precyzyjnych pracach.

Motyka

Bez motyki zapanowanie nad ogrodem, zwłaszcza takim, w którym hodujemy na przykład warzywa, nie będzie sprawą łatwą. Narzędzie pomoże nam przekopać trudno dostępne miejsca, usunąć chwasty, spulchnić spieczoną letnim słońcem ziemię. Kupując motykę sięgnijmy po wariant możliwie uniwersalny, najlepiej taki, który z jednej strony wyposażono w grackę, a z drugiej w zęby.

Sekator

W ogrodzie przydadzą się też narzędzia nieco bardziej precyzyjne. Jednym z nich jest sekator – w końcu nie zawsze trzeba ścinać, czasem wystarczy po prostu przyciąć. Jeśli zamierzamy wykonać prace wymagające precyzji, kupmy narzędzie jednoręczne, lekkie i niewielkie. Jeśli zaś czekają nas „zadania na wysokości”, wybierzmy sprzęt o długich rączkach. Oszczędzi nam to sporo czasu i bólu ramion.  

Fiskars sekator

Taczka

Ostatnim narzędziem będzie „koń roboczy” każdego ogrodnika, czyli taczka. To urządzenie, wynalezione w Chinach w III wieku p.n.e., pomoże nam transportować tak ciężkie worki, jaki i stosy liści, przyda się też przy nawożeniu rabatek, sadzeniu owocowych drzewek i dziesiątkach innych ogrodowych zadań. Na rynku znajdziemy ich dwa główne typy: klasyczny, który trzeba pchać oraz wariant do ciągnięcia, o koszopodobnym kształcie, stworzony z myślą o lżejszych pracach.

I tu kończy się moja lista narzędzi przydatnych letnią porą w ogrodzie. Jeśli szukacie siekier lub sekatorów, wejdźcie na combat.pl i rzućcie okiem na ofertę – znajdziecie tam sporo naprawdę dobrego sprzętu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy