Kołyska dla dziecka – czy warto się na nią zdecydować?
Gdy na świecie ma pojawić się dziecko, rodzice dokładają wszelkich starań, by dobrze przygotować się do tego niesamowitego wydarzenia. Niezmiernie ważne jest choćby skompletowanie wyprawki, czyli przedmiotów niezbędnych od pierwszych dni życia maleństwa. Jednym z kluczowych elementów jest oczywiście zapewnienie wygodnego i bezpiecznego posłania. Zamiast łóżeczka w pierwszych miesiącach życia można wykorzystać inne rozwiązania. Do najpopularniejszych zaliczają się choćby praktyczne kołyski.
Jakie są największe zalety kołysek? Kiedy warto się na nie zdecydować? Jak wybrać najlepszy model? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Rodzaje kołysek dla dziecka – co wybrać?
Kołyski są znane i stosowane od wieków jako posłania dla najmłodszych dzieci. Zapewniają wygodę, bezpieczeństwo i przyjemne kołysanie, dzięki któremu łatwiej wyciszyć malucha i przygotować go do snu.
Najczęściej można spotkać kołyski, które wykonują ruch w poprzek. Zdarzają się jednak modele bujające dziecko wzdłuż osi ciała, co ma imitować naturalny ruch dziecka w łonie matki i ułatwiać uspokajanie się czy zasypianie. To szczególnie korzystne w pierwszych dniach życia malucha, gdy maluch intensywnie poznaje nowe warunki.
Wielkość i kształt kołysek bywają różne. Bez trudu jednak da się wybrać takie, które wpiszą się w indywidualne potrzeby rodziców i ich pociech.
Jak znaleźć idealną kołyskę?
Podczas poszukiwań idealnej kołyski dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Dobrze, jeśli kołyska została zrobiona z trwałych materiałów, z dbałością o wszystkie łączniki. Zwiększa to stabilność konstrukcji i zmniejsza ryzyko uszkodzeń. Najlepiej sprawdzić, czy dany produkt posiada stosowne atesty i rekomendacje renomowanych instytucji. Dotyczy to nie tylko samej kołyski, ale też wszystkich akcesoriów i dodatkowych elementów. Do najważniejszych zalicza się między innymi odpowiedni materacyk do kołyski. Powinien być dopasowany do jej kształtu i wielkości, wykonany z materiału zapewniającego podparcie dla ciała, a z drugiej strony dobrze się do niego dopasowujący. Spory wybór takich rozwiązań można znaleźć choćby na stronie: Rekuku.pl.
Zalety i wady kołysek dziecięcych
Podstawową korzyścią ze stosowania kołyski w pierwszych miesiącach życia dziecka jest możliwość zapewnienia mu warunków jak najbardziej zbliżonych do tych w łonie matki. Maluch ze wszystkich stron jest otoczony miękkim materiałem, co zwiększa komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo delikatne ruchy, imitują znane mu już warunki, ułatwiają uspokajanie się i sprawne zasypianie. A to szansa na zdrowy rozwój dla dziecka i nieco wytchnienia dla rodziców.
Kołyski to meble wielofunkcyjne – z jednej strony stanowią główną przestrzeń do snu i odpoczynku, z drugiej mogą stanowić przestrzeń do zabawy. Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary sprawdzają się nawet w małej sypialni rodziców. Można też zastosować je jako łóżeczko turystyczne dla maluchów.
Czy kołyski mają wady? Największym mankamentem jest bardzo ograniczony czas użytkowania takiego mebla. Szacuje się, że należy wymienić go na łóżeczko około 6. miesiąca życia pociechy lub gdy zaczyna ona samodzielnie siadać. Oznacza to zatem konieczność zainwestowania w dwa meble w krótkim okresie czasu.
Kołyska jako sposób na bezpieczny sen malucha
Kołyska dla dziecka to wygodne posłanie i bezpieczne warunki do snu. Dla rodziców to praktyczna opcja, na którą można zdecydować się zamiast klasycznego łóżeczka w pierwszych miesiącach po porodzie. Warto wziąć ją pod uwagę podczas dobierania wyprawki w zgodzie z indywidualnymi potrzebami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana