Artykuł sponsorowany

Kiedy warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?

Kiedy warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?

Budując dom do wyboru mamy kilka opcji na jego ogrzanie. Do tych nowoczesnych i bardziej ekologicznych od tradycyjnych pieców należą pompy ciepła. Najczęściej wybierane są urządzenia powietrzne oraz gruntowe. Czym charakteryzują się te drugie oraz kiedy warto zdecydować się na ich montaż? Sprawdźmy.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowe pompy ciepła pobierają energię znajdującą się w tym wypadku w glebie. Podstawą jej działania jest wymiennik gruntowy, który montuje się w pionie bądź poziomie pod powierzchnią ziemi. Jest wypełniony niezamarzającą cieczą - mieszanką wody z alkoholem lub glikolem. Płyn ten krąży w rurach ogrzewając się ciepłem, które oddaje ziemia. Następnie trafia do wymiennika, który znajduje się w pompie ciepła i tam energia przekazywana jest czynnikowi chłodniczemu. Jego zadaniem jest zamiana cieczy w parę, której temperatura jest podnoszona w sprężarce. Na koniec gorąca para oddaje ciepło do wnętrza budynku. Kompleksowe usługi związane z odwiertami do pomp gruntowych oferuje między innymi zakład wiertniczy Grzegorza Nowakowskiego w Szczekocinach.

Kiedy można wykonać odwierty?

Pompy ciepła gruntowe nie mogą być montowane wszędzie. Podstawowym warunkiem jest ulokowanie ich tam, gdzie cała instalacja rur i wymiennik gruntowy będą miały dostęp do promieni słonecznych oraz wody opadowej. W praktyce oznacza to, że nad instalacją nie może być wylany beton, chodnik, czy kostka. Co więcej, trzeba uważać na roślinność, która będzie znajdować się nad instalacją bądź w jej obrębie. Nie wolno sadzić roślin o rozległych korzeniach, które mogą uszkodzić instalację. Gruntowy wymiennik wraz z całą instalacją rur powinien znaleźć się 20 cm pod strefą przemarzania gruntu.

Kiedy zdecydować się na gruntową pompę ciepła?

Pompy ciepła ziemne to dobre rozwiązanie, jeśli jesteśmy posiadaczami dużej działki. Jest to opcja w pełni ekologiczna dbająca o naturalne środowisko. Dodatkowo na pompę gruntową można się zdecydować nie tylko podczas budowy nowego domu, ale również dostosować instalację do istniejącego budynku. Pompy ciepła gruntowe są także w pełni bezpieczne i nieobarczone ryzykiem wybuchu, jak piece. Jest to opcja doskonała dla tych, którzy cenią sobie wygodę i minimalną obsługę instalacji grzewczej. Warto dodać, że pompy ciepła gruntowe są w pełni bezpieczne i nieobarczone ryzykiem wybuchu, jak piece.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy