Artykuł sponsorowany

Kiedy warto przeprowadzić remont w domu?

Kiedy warto przeprowadzić remont w domu?

Na pytanie o to, kiedy najlepiej jest przeprowadzić remont domu, najczęściej otrzymamy odpowiedź: latem. Ciepłe miesiące sprzyjają wykonywaniu prac remontowych z oczywistych względów – mokre materiały budowlane schną szybciej, a późne zachody słońca pozwalają na dłużą pracę na co dzień. Wakacje to także czas urlopów, które przez wielu Polaków wykorzystywane są właśnie na doprowadzenie domu do ładu.

Wiemy już, że za remont najlepiej zabrać się w sezonie wiosenno-letnim i skończyć go przed zimą. Nie oznacza to jednak, że każde wakacje poświęcamy właśnie remontom. Kiedy konieczne jest zaplanowanie takiego przedsięwzięcia?

Czym jest remont?

Prawo budowlane definiuje remont jako wszystkie roboty polegające na odtworzeniu pierwotnego stanu danego obiektu. Innymi słowy, remont domu służy likwidacji wszelkich oznak zużycia, nie obejmuje natomiast prac modernizacyjnych, czyli zmierzających do podniesienia wartości nieruchomości. Podczas remontu można używać materiałów i technologii identycznych z tymi wykorzystanymi oryginalnie lub stosować inne, dopasowane do obecnych potrzeb i gustów właścicieli.

W budownictwie funkcjonuje też klasyfikacja remontów. Jest ona oparta o kryteria zakresu, celu i przyczyny wykonywania robót. Wyróżnia się zatem remonty bieżące, interwencyjne oraz kapitalne. Jaki remont można zaplanować, a który może zaskoczyć cię w najmniej spodziewanym momencie?

Kiedy trzeba przeprowadzić remont?

Pęknięta rura, zepsuta instalacja elektryczna, zerwany dach, eksplozja gazu, zalanie lub pożar… to tylko niektóre z nieszczęśliwych zdarzeń, które ciężko przewidzieć i trudno uniknąć. Ich nieuchronną konsekwencją jest natychmiastowy remont interwencyjny. Remonty nieplanowane, a konieczne, to zdecydowanie najgorszy scenariusz.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie zagrożenia podobnymi wypadkami jest regularność w przeprowadzaniu bieżących remontów – podpowiada ekspert z firmy budowlanej RS-DOM z Lublina. Okresowe przeglądy, uzupełniane bieżącymi pracami konserwacyjnymi i profilaktycznymi, pozwalają utrzymać dom w dobrym stanie technicznym. W ten sposób możemy ograniczyć ryzyko wystąpienia brzemiennych w skutkach awarii.

Bieżący remont nie musi jednak obejmować wyłącznie elementów najbardziej krytycznych z punktu widzenia funkcjonalności budynku. Najczęściej w ramach takich prac odświeżane są ściany (nowa farba, tapeta), naprawiane podłogi, uszczelniane lub wymieniane okna, poprawiane izolacje. O tym, że czas przeprowadzić tego rodzaju prace, z reguły domownicy orientują się sami, bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek szczególnych oględzin. Potrzeba wykonania napraw jest odczuwalna i widoczna gołym okiem.

Remont kapitalny, często nazywany też generalnym, polega na wymianie wszystkich zużytych i uszkodzonych elementów w domu. Do takich remontów rodziny przygotowują się zwykle z dużym wyprzedzeniem czasowym, co wynika z konieczności zgromadzenia odpowiednich środków finansowych. Oprócz prac budowlanych, podczas takiego remontu wymieniane są także elementy wyposażenia wnętrz, a więc meble lub sprzęty AGD, co wiąże się z poważnymi wydatkami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy