Kiedy przewody kominowe wymagają modernizacji?
Przewody kominowe są bardzo ważnym elementem budynku nie tylko ze względu na sprawne działanie instalacji centralnego ogrzewania czy kominka, ale również z powodu ich wpływu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Wraz z upływem czasu, podobnie jak inne instalacje i urządzenia elementy systemu kominowego mogą tracić swoje właściwości i wymagać wymiany. Przesłanką do ich modernizacji jest również zmiana źródła ogrzewania.
Wymiana wyeksploatowanego komina
Przewody kominowe pracują w dość ciężkich warunkach. Są narażone na ciągłe działanie powstających w kotle lub kominku spalin. W zależności od rodzaju kotła na ich ściankach mogą osadzać się dość agresywne substancje chemiczne, a nierzadko mają także do czynienia ze stosunkowo wysoką temperaturą – wylicza przedstawiciel firmy Tanie Kominy, która zajmuje się dystrybucją nowoczesnych systemów kominowych.
W przypadku kominów, do których są podłączone kotły węglowe, jednym z największych problemów jest osadzanie się wewnątrz komina produktów powstających podczas spalania. Wprawdzie przewód kominowy powinien być regularnie czyszczony przez uprawnionego kominiarza, jednak z czasem może dojść do znacznego zawężenia jego światła. Kłopotem mogą być również cegły czy inne elementy konstrukcyjne przemieszczające się wskutek osiadania budynku lub różnych uszkodzeń.
W sytuacji, gdy ciąg komina stanie się na tyle nieduży, że przestanie zapewniać sprawne odprowadzenie spalin, koniecznością staje się wymiana komina. Jednak nawet w przypadku kominów murowanych nie musi się to wiązać z kosztownym i trudnym wyburzeniem. O wiele lepszą metodą jest instalacja nowego wkładu kominowego wykonanego ze stali lub ceramiki.
Zmiana kotła centralnego ogrzewania
Modernizacja komina będzie niezbędna przy wymianie starego kotła centralnego ogrzewania na nowszy model. Trzeba pamiętać, że jest to bezwzględnie konieczne przy instalacji kotła gazowego lub olejowego. W urządzeniach tego typu ciąg jest często wspomagany specjalnymi wentylatorami, które wymagają właściwej średnicy przewodu oraz odpowiedniej szczelności systemu kominowego. Powstające w kotłach na gaz i olej spaliny są też na tyle chłodne, że często dochodzi do kondensacji na ścianach komina silnie żrących kwasów. Spływają one w dół przewodu kominowego, co sprawia, że potrzebny jest specjalny system do ich odprowadzania. Substancje te mogą również przenikać przez ściany komina i tworzyć wewnątrz budynku trudne do usunięcia plamy i zacieki o nieprzyjemnym zapachu.
Wymiana systemu kominowego będzie dobrym pomysłem również przy instalacji nowoczesnego kotła na pellet lub ekogroszek. Również w tych urządzeniach temperatura spalin jest o wiele niższa niż w tradycyjnych kotłach na węgiel czy drewno.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana