Kiedy należy udrożnić kanalizację?
Drożność kanalizacji może zmniejszać się w wyniku napływającej wody i niesionych z nią zanieczyszczeń, które osadzają się we wnętrzach rur kanalizacyjnych. Nawet prawidłowe korzystanie z kanalizacji może spowodować zmniejszenie się średnicy rur i powstanie zatorów. Kiedy należy udrożnić kanalizację? Jakie objawy mogą wskazywać na to, że dojdzie do niedrożności? Jak przebiega proces udrożniania rur kanalizacyjnych? Jakie są metody usuwania zatorów w kanalizacji?
Oznaki niedrożności rur
Powstawanie zatorów w rurach kanalizacyjnych to długotrwały proces, podczas którego można zauważyć pewne sygnały świadczące o tym, że we wnętrzu kanalizacji gromadzą się zanieczyszczenia, które wkrótce mogą całkowicie zatkać światło rury. Pierwszym objawem jest spowolnienie odpływu wody. Jeśli woda zaczyna wolniej spływać z wanny czy zlewu, a odpływ jest czysty, problem prawdopodobnie znajduje się w dalszej części instalacji. Oznaką niedrożności rur może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z elementów sanitarnych. Jak dodaje pogotowie kanalizacyjne Hydro-Seb, to dobry moment, by zdecydować o skorzystaniu z pomocy fachowców i udrożnić rury. Pozwoli to uniknąć powstania większego zatoru i zatrzymania się wody, albo nawet jej cofania.
Przeczytaj również: Jak działa pogotowie kanalizacyjne?
Jak wykonywane jest udrożnianie rur kanalizacyjnych?
Udrożnianie kanalizacji można wykonać mechanicznie za pomocą pompki ssąco-tłoczącej lub ciśnieniowo, jeśli do zatoru doszło w kanalizacji znajdującej się poza budynkiem. Technika polega na wprowadzaniu do kanalizacji wody pod wysokim ciśnieniem, która wypłukuje zanieczyszczenia, kierując je do znajdującej się w pobliżu studzienki, skąd są wybierane i wywożone. W przypadku większych zatorów stosuje się również elektryczne spirale, których obrotowy ruch i specjalna budowa frezuje zator, a następnie wyciąga zanieczyszczenia. Metoda może być stosowana wewnątrz budynków.
Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest wezwanie pogotowa kanalizacyjnego?
Jak zminimalizować ryzyko powstania zatoru?
W większości przypadków do niedrożności rur dochodzi w wyniku nieprawidłowego korzystania z kanalizacji. Nie należy wprowadzać do WC chusteczek nawilżonych, środków higieny osobistej ani innych przedmiotów mogących przyczynić się do powstania zatorów. W zlewozmywakach warto stosować specjalne sitka, na których zatrzymują się resztki jedzenia. Warto dokładnie oczyścić naczynia z pozostałości po posiłkach przed włożeniem ich do zmywarki.
Przeczytaj również: Gdzie szukać pomocy, gdy dojdzie do awarii kanalizacji w weekend?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana