Kiedy i jak usunąć skutki pożaru?

Tak fatalnego w skutkach zdarzenia, jakim jest pożar właściwie nie sposób przewidzieć. Można się oczywiście mocno zabezpieczać, choć żadne w pełni skuteczne sposoby tak naprawdę nie istnieją. W płomieniach zniszczeniu ulega nierzadko znaczna część majątku, całe pomieszczenia z kolei pełne są sadzy oraz wody użytej do gaszenia. Nad tym wszystkim unosi się zaś charakterystyczny zapach spalenizny.
Jak można się domyślić, likwidacja szkód po pożarze jest wielkim wyzwaniem, zajmującym w dodatku niemało czasu. Zwyczajne, niespecjalistyczne sprzątanie połączone z wietrzeniem zdecydowanie nie wystarcza. W jaki sposób profesjonaliści radzą sobie w takich przypadkach? Kiedy i jak usuwają oni następstwa takiej tragedii? Po odpowiedzi na te oraz pokrewne pytania zapraszamy niżej.
Pomoc zawodowców
Pomimo tego, że wieści o właśnie rozegranym dramacie potężnie nas zasmucą, nie możemy w takiej chwili tracić zdrowego rozsądku. Nakazuje on, by takim domem bądź biurem zająć się najszybciej, jak to tylko możliwe. Po uzyskaniu zgody straży pożarnej oraz wizycie pracownika przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego, we wnętrzu pojawić powinna się ekipa zawodowców wyposażona w profesjonalne środki i urządzenia. W wyniku obecności ognia, w powietrzu unosić będą się szkodliwe związki chemiczne, zdolne poważnie zagrozić niedoświadczonym osobom. I choć większości przedmiotów nie będzie dało się odratować, dzięki fachowcom nadpalone pomieszczenia można przywrócić do zaskakująco dobrego stanu.
Skuteczność ozonowania
Jam powiedział nam ekspert ze znanej firmy Bitom: Z pomieszczeń usuwa się dym, a ze ścian, podłóg oraz sufitów zdejmuje się sadzę. Czyści się też i dezynfekuje wentylację, całą powierzchnię lokalu zaś osusza, a także zabezpiecza przed zagrzybieniem. Pozbycie się wyjątkowo nieprzyjemnych zapachów po pożarowych nie należy do zadań łatwych. Bez rozległej wiedzy popartej praktyką nie zdziałamy wiele. Skrupulatny proces czyszczenia powinien zwykle wyeliminować źródło odoru. To jednak nie koniec – potrzeba czegoś jeszcze. Odbywające się później ozonowanie powszechnie uznaje się za wybitnie skuteczną metodę walki z drażniącymi woniami. Wietrzenie czy nawet zastosowanie chemicznych środków zapachowych nigdy nie przyniesie tak dobrego rezultatu.
Proces likwidacji zapachów po pożarowych
Ozon ceni się ze względu na jego właściwości – wnikając w strukturę materii (gipsu, drewna bądź innych tworzyw) niezawodnie rozbija łańcuchy zapachowe. Likwiduje przy tym bakterie, pleśni oraz alergeny. By jednak rzeczywiście mówić o takich efektach, wydajność generatora ozonu należy odpowiednio dostosować do potrzeb pomieszczenia. Czas trwania samego zabiegu nie może być zbyt krótki. Ozon musi bowiem dotrzeć w najmniejszy kąt, oddziałując na każdy fragment ścian i znajdujących się w pokoju przedmiotów. Najczęściej na samym początku z urządzenia wypuszcza się dużą dawkę substancji, doskonale radząc sobie w ten sposób z większością przykrych zapachów. Następnie korzysta się z trybu, pozwalającego na długotrwałe utrzymywanie się niewielkiej ilości gazu w powietrzu, co pozwala zyskać już pewność, że pozbyto się wszystkich niepożądanych woni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ogród z Pasją Justyna Bloda-Bodio
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. lubuskie66-470 Kostrzyn nad Odrą, Osiedlowa 2A lok. 2
-
Studio Architektury Wnętrz Budniewska-Bratek Ewa
Architekci woj. opolskie47-150 Leśnica, Szpitalna 9
-
Ampertech Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji
Biura projektów woj. lubuskie66-400 Gorzów Wielkopolski, al. 11 Listopada 91 lok. 1