Artykuł sponsorowany

Jakie zastosowanie mogą mieć styczniki?

Jakie zastosowanie mogą mieć styczniki?

Styczniki to łączniki elektryczne, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu instalacjach elektrycznych. Dzisiaj użytkowane są zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach komercyjnych czy przemysłowych. Jakie są główne zastosowania styczników?

Stycznikami nazywa się łączniki mechanizmowe, które w układach elektrycznych nie są przestawiane ręcznie. Mają one jedno położenie spoczynkowe styków ruchomych, mogą wyłączać, przewodzić i załączać prąd w obwodzie, a także przy przeciążeniach. Styczniki konstruowane są tak, aby zapewnić bardzo wysoką wytrzymałość i trwałość mechaniczną, nawet przy dużej częstotliwości łączeń. Jednocześnie są one kompaktowymi elementami, dlatego nie zajmują dużo miejsca i mogą być montowane w różnych punktach.

Styczniki mogą służyć do załączania takich urządzeń:

  • grzałek
  • lamp
  • obwodów silnikowych
  • pomp
  • syren
  • urządzeń modułowych
  • transformatorów
  • wentylatorów
  • innych styczników

Wobec tego styczniki mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych urządzeniach elektrycznych i pozwalają na łatwiejsze sterowanie ich pracą. Wykorzystywane są w instalacjach oświetleniowych, systemach grzewczych, systemach wentylacyjnych, współpracują także z instalacjami pompowymi. Sterują urządzeniami automatycznie, co powoduje, że są niezawodne wtedy, gdy chodzi o tworzenie nowoczesnych instalacji, które mogą działać bez ingerencji użytkowników.

W sprzedaży znajdują się różne modele styczników, które różnią się pomiędzy sobą parametrami prądów znamionowych, wariantów biegunów o różnych konfiguracjach styków, napięciem sterującym. Można dokupić również akcesoria dodatkowe, na przykład moduły styków pomocniczych, przekładki dystansowe czy elementy do plombowania.

Aparatura bazująca na stycznikach ma wobec tego bardzo szerokie zastosowanie zarówno w budynkach mieszkaniowych, jak i komercyjnych oraz innego typu. Dzięki nim można tworzyć różnych typów instalacje wykorzystujące automatykę, a dzięki swojej trwałości i wytrzymałości gwarantują one długoletnie użytkowanie bez awarii.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy