Artykuł sponsorowany

Jakie zastosowanie mają prasy rolujące?

Jakie zastosowanie mają prasy rolujące?

Prasy rolujące wspomagają pracę rolników – szczególnie w procesie zbierania różnych materiałów (siana, słomy, kiszonek). To nieodłączny element każdego gospodarstwa rolnego. Istnieją także prasy kostkujące, które mają nieco inne znaczenie. Czym charakteryzują się prasy rolujące, jakie mają wady i zalety, zastosowanie? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Cechy prasy rolującej

Prasy rolujące to ciekawe części do maszyn rolniczych. Służą głównie do zbioru słomy – muszą zatem dobrze radzić sobie ze zwijaniem suchego materiału. Ich podstawę stanowi komora zwijania. Eksperci wyróżniają kilka rodzajów pras: prasę łańcuchową, walcową, pasową, walcowo-łańcuchową.

Różnego rodzaju części do maszyn rolniczych, uprawowych, ciągników i kombajnów można zakupić u sprzedawcy artykułów rolnych Błaut-Rol.

Czym jest prasa rolująca łańcuchowa?

W prasach rolujących łańcuchowych znajdują się łańcuchy z charakterystycznymi prętami na rolkach tocznych. To uniwersalny, niemal niezawodny system wiązania słomy. Aby taka prasa rolująca dobrze działała, rolnicy muszą pamiętać o regularnym smarowaniu łańcucha. Jej największą zaletą jest niskie zapotrzebowanie na moc (bezproblemowo obsłuży ją ciągnik o mocy nawet do 40 km). Prasy rolujące łańcuchowe mają ogólne zastosowanie. Sprawdzą się przy tradycyjnym zbieraniu słomy i innych suchych materiałów (o każdej wilgotności).

Cechy prasy rolującej walcowej

W prasie rolującej walcowej znajduje się system metalowych walców, zamontowanych na stałe na jej komorze. W tym rozwiązaniu suchy materiał jest dociskany do ruchomych walców, które wymuszają ruch obrotowy, w wyniku czego formują się bele. Zaletą tej prasy rolującej jest wysoki stopień zgniotu.

Jak działa prasa rolująca łańcuchowo-walcowa?

Prasa rolująca łańcuchowo-walcowa łączy w sobie cechy prasy łańcuchowej i prasy walcowej. Występują w niej zarówno walce, jak i łańcuchy. Zapewnia wysoki stopień sprasowania suchego materiału. Nie pojawia się tutaj problem zakleszczania się bel słomy. W tej prasie walce zazwyczaj mieszczą się z przodu maszyny, natomiast łańcuchy znajdują się na klapie.

Kilka słów o prasie pasowej

W prasie rolującej pasowej znajdują się specjalne pasy gumowe (wzmocnione i zabezpieczone spinkami). Zapewniają one duży zgniot już na początku pracy. Ich największa zaleta to wysoka wydajność prasowania słomy – być może najlepsza w porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy