Materiał Partnera

Jakie zastosowanie mają moskitiery?

Jakie zastosowanie mają moskitiery?
Moskitiery stanowią jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod walki z owadami w naszych domach. W szczególności zaś z komarami, które w letnie, ciepłe noce zakłócają nam spokojny sen, bzycząc i kąsając dotkliwie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów moskitier. O tym, jakie to rodzaje i jakie mają zastosowanie, przeczytasz w naszym artykule.

Moskitiery – rodzaje i zastosowanie

„Mosquito” w języku hiszpańskim znaczy komar, stąd siatka, którą montujemy obecnie w oknach i drzwiach naszych domów oraz mieszkań nazywamy moskitierą. Moskitiera, dzięki drobnym oczkom, wykonanej zazwyczaj z włókna szklanego siatki, skutecznie zatrzymuje nieproszonych gości w postaci irytujących i kąsających owadów. Do niedawna bardzo popularnym rozwiązaniem była moskitiera składająca się tylko z siatki, którą można kupić na wymiar. Taka siatka zazwyczaj montowana jest na przyklejone wcześniej do ram okiennych specjalne pasy. Pasy te zaś wyposażone są w rzepy. Takie rozwiązanie jednak obecnie traci wielu swoich zwolenników. Pomimo bardzo atrakcyjnej ceny, moskitiera nie jest bowiem ani trwała, ani odpowiednio szczelna, a co za tym idzie zwyczajnie nieskuteczna. Dlatego też coraz więcej osób rezygnuje z takiego rozwiązania na rzecz innych – solidnych i skutecznych. Pośród popularnych rodzajów moskitier, które efektywnie spełniają swoją rolę, wyróżnić możemy moskitiery okienne oraz drzwiowe. Pośród moskitier okiennych zaś mamy ramkowe oraz rolowane, pośród drzwiowych moskitiery rolowane. Warto tutaj również zwrócić uwagę na nowe i ciekawe rozwiązanie, jakim jest moskitiera drzwiowa plisowana.

Moskitiery ramkowe okienne

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Doran, która specjalizuje się w sprzedaży oraz montażu wszelkiego rodzaju osłon okiennych:
Moskitiery ramkowe okienne zbudowane są z aluminiowych profili oraz siatki z włókna szklanego. Montaż tego typu moskitier jest łatwy oraz – co istotne – całkowicie bezinwazyjny dla ram okiennych. Mocuje się je za pomocą specjalnych obrotowych uchwytów, dzięki czemu możliwe jest swobodne zamykanie okna oraz łatwy demontaż moskitier na czas zimy. Dwa rodzaje profili pozwalają zaś na montaż moskitier zarówno na oknach o skrzydłach zlicowanych z ościeżnicami, jak i tych niezlicowanych.
Ponadto można dobrać kolor profilu do naszych okien. Siatka zazwyczaj występuje w kolorze szarym bądź czarnym, co wynika głównie ze względów praktycznych. Na czarnych i szarych siatkach kurz i zanieczyszczenia są zdecydowanie mniej widoczne.

Moskitiery okienne rolowane

Moskitiery tego rodzaju składają się z siatki z włókna szklanego oraz kaset i prowadnic aluminiowych. Działają zaś na zasadzie podobnej do rolet. Moskitiery rolowane mogą być montowane na dwa sposoby, a mianowicie przyklejane za pomocą taśmy piankowej lub przykręcane na tzw. klipy. Podobnie, jak w przypadku moskitier ramkowych, można dobrać kolor kasetek oraz prowadnic odpowiedni do naszych okien.

Moskitiery drzwiowe rolowane

Budowa moskitier drzwiowych rolowanych oraz zasadza ich działania jest taka sama jak moskitier okiennych. Różnica polega na tym, że moskitierę drzwiową montuje się na zawiasach bezpośrednio do futryny drzwi. Do jej zamknięcia służy zamek magnetyczny. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie samozamykacza, gdyż ułatwia on w znaczny sposób codzienne użytkowanie. Moskitiery drzwiowe także można dopasować stylistycznie do naszych drzwi.

Moskitiery plisowane

Na koniec nowe rozwiązanie, jakim są bardzo estetyczne i funkcjonalne moskitiery plisowane. Takie moskitiery nie ograniczają funkcjonalności drzwi ani widoczności. Pozwalają za to na zatrzymanie ich w dowolnej pozycji. Dzięki swojej strukturze są one łatwe do zauważenie oraz  odporne na uszkodzenia. Zazwyczaj wyposażane są w uchwyty przesuwne. Plisowanie ponadto sprawia, że cała siatka po zsunięciu może bez problemu schować się w prowadnicy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy