Jakie szkło najlepiej nadaje się do kuchni?
Połączenie trwałości z nieprzemijającym stylem to klucz do aranżacji pięknej kuchni. Z jednej strony meble i całe wykończenie powinno być estetyczne, ale z drugiej również odporne na wilgoć i zmienną temperaturę. W te oczekiwania wpisuje się świetnie rozwój technologii szklanej. Kuchnie wyposażone w panele szklane prezentują się świeżo i gustownie. Są też praktyczne pod względem użyteczności. Jedyny dylemat to wybór gatunku szkła.
Rodzaje szklanych elementów do wykończenia kuchni
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szkła kuchennego. Jak wskazuje przedstawiciel firmy dobry szklarz Kraków, do najważniejszych z nich można zaliczyć:
Przeczytaj również: Czy szkło może zastąpić płytki ścienne?
szkło zwykłe – podstawowa forma wykończenia przestrzeni kuchennej. Może być zdobiona folią lub lakierowana.
szkło hartowane – bardziej odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i zmienne temperatury. Również może być dodatkowo zdobione.
szkło klejone – stanowi połączenie kilku warstw szkła klejonych folią lub żywicą.
szkło piaskowane i trawione – gatunki elementów szklanych o porowatej i matowej powierzchni z dodatkowymi zdobieniami.
szkło lodowe – przypomina spękaną taflę lodu. Efekt tworzy się przy pomocy 3 warstw szkła, z których środkowa jest zbita.
Które z gatunków szkła sprawdzają się z w kuchni najlepiej?
Pod względem wytrzymałości mechanicznej i termicznej decydowanym faworytem jest szkło hartowane. Sprawdza się zwłaszcza w okolicach płyty indukcyjnej czy kuchenki gazowej. Jest łatwe w czyszczeniu i estetyczne, nie ma też ryzyka jego pęknięcia pod wpływem temperatury. Równie solidnym i bardzo estetycznym wariantem jest lacobel do kuchni. W Krakowie projektowaniem tego typu elementów zajmuje się ww. Architektura Szkła. Lacobel to nic innego niż idealnie gładkie szkło produkowane w opcji float. Oznacza co najmniej dwie tafle szyby połączone ze sobą ozdobną folią. Taka technologia produkcji pozwala na uzyskanie, odpornej na uszkodzenia i niezwykle estetycznej powierzchni. Świetnie sprawdza się na całej długości ściany między blatami roboczymi a szafkami wiszącymi. Jeśli szukasz tańszych wariantów postaw na tradycyjne szkło. Nie jest ono dodatkowo wzmacniane i ma słabszą strukturę, jednak w miejscach mniej narażonych na uszkodzenia sprawdza się równie dobrze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana