Materiał Partnera

Jakie przędze wykorzystuje się na potrzeby dziewiarstwa?

Jakie przędze wykorzystuje się na potrzeby dziewiarstwa?
Nasze szafy są pełne swetrów, bluzek, spodni, sukienek i bielizny. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że do wytworzenia większości z nich użyto przędzy dziewiarskiej. Zazwyczaj większą wagę przywiązujemy do koloru, fasonu i podążaniu za trendami kreatorów mody, niż do materiałów, z których wykonano odzież jaką nosimy. Bliższe poznanie rodzajów przędz wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym może sprawić, że będziemy bardziej świadomymi klientami.

Co to jest przędza?

Najpopularniejsza definicja mówi, że przędza to wyrób włókienniczy o strukturze walcowatej, ciągłej, powstający przez skręcenie pasma włókien w procesie przędzenia. Tę dość skomplikowaną definicję wyjaśnia specjalista Hurtowni Rozmaryn-Tex z Łodzi:
Pomijając fachowe określenia najprościej można powiedzieć, że przędza to surowiec, z którego wytwarza się różnego rodzaju tkaniny, dzianiny czy nici. Dopiero one służą do produkcji gotowej odzieży, pościeli, ręczników oraz pozostałych artykułów popularnie nazywanych tekstylnymi.
Głównego podziału przędz dokonujemy ze względu na ich pochodzenie. Pierwszą grupę stanowią przędze pochodzenia roślinnego takie jak bawełna czy len. Są one najbardziej naturalne i były wytwarzane nawet kilka tysięcy lat temu. Druga równie stara grupa to przędze pochodzenia zwierzęcego. Zaliczamy do nich przędzę wełniane z merynosów czy cenioną niegdyś przędzę jedwabną pozyskiwaną z kokonów jedwabników. W grupie trzeciej, najmłodszej znajdziemy głównie przędze syntetyczne. Takie jak akryl, lycra czy poliester.

Zalety i wady poszczególnych przędz

Każda z wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym przędz ma swoje mocne strony, ale również pewne ograniczenia. Obecnie najpopularniejszymi surowcami są przędze syntetyczne, głównie akryl, poliester i Spandex. oraz przędze roślinne, tu prym wiedzie bawełna. Akryl swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie, dużemu wachlarzowi kolorów oraz dobrej izolacji termicznej. Ubrania wykonane z akrylu są delikatne w dotyku i ciepłe. Polecane zwłaszcza osobom uczulonym na tkaniny z włókien naturalnych. Poliester dzięki słabej higroskopijności, czyli podatności na wchłanianie wilgoci wykorzystywany jest do produkcji strojów kąpielowych i okryć przeciwdeszczowych. Spandex natomiast doskonale sprawdza się jako materiał na rajstopy oraz jako dodatek mający na celu uelastycznienie tkanin bawełnianych. Bawełna w przeciwieństwie do przędz syntetycznych jest bardziej uniwersalnym włóknem. Produkuje się z niej bieliznę, a także bardzo modne ubrania jeansowe i sztruksowe. Od spodni zaczynając, a na koszulach i kurtkach kończąc. O jej wszechstronności niech świadczy choćby fakt, że można z niej wyprodukować nie tylko mocną odzież roboczą, ale również mięciutkie i chłonne ręczniki czy płaszcze kąpielowe. Przędze pochodzenia zwierzęcego, mimo że bardziej szlachetne od akrylu czy bawełny są rzadziej wykorzystywane w przemyśle włókienniczym. Powodem takiego stanu rzeczy są ich naturalne właściwości. Wełna jest mniej miękka, a co za tym idzie może wywoływać efekt drapania, który dla wielu ludzi jest odczuciem niekomfortowym. Firmy dziewiarskie coraz częściej stawiają na jakość produktu a nie tylko jego cenę. Nie bez znaczenia jest również szeroka oferta spełniająca oczekiwania nawet najbardziej wymagających kontrahentów. Zwłaszcza tych, którzy stawiają na jakość.

Jaka przędza najlepsza?

Wybór rodzaju przędzy to wypadkowa wielu czynników. Każda z opisanych przędz doskonale sprawdzi się w produkcji określonego asortymentu wyrobów tekstylnych. Wszystko zależy od profilu producenta oraz docelowej grupy klientów. W końcowym rozrachunku to my konsumenci decydujemy co i za ile kupimy. Bogatsi o podstawową wiedzę o tym z czego wykonano to co na sobie nosimy będziemy potrafili dokonywać bardziej trafnych wyborów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy