Jakie preparaty zaliczamy do chemii gospodarczej?

Trudno wyobrazić sobie skuteczne sprzątanie bez użycia detergentów. To dzięki nim jesteśmy w stanie szybko i dokładnie pozmywać naczynia, usunąć zaschnięty na kuchence tłuszcz czy zdezynfekować toaletę. Rozmaite środki czystości przeznaczone do wykorzystania w domu nazywamy właśnie chemią gospodarczą. Jakie preparaty zaliczamy do tej grupy i czym różnią się one od tzw. chemii profesjonalnej?
Domowe środki czystości
Jak wspomnieliśmy już we wstępie, do chemii gospodarczej zaliczamy wszystkie detergenty wykorzystywane do sprzątania domów i mieszkań, a więc płyny do mycia naczyń i środki do zmywarek, mleczka oraz żele do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni w łazienkach i kuchniach, odtłuszczacze, płyny do mycia szyb, preparaty do udrażniania odpływów, płyny do czyszczenia i dezynfekcji muszli klozetowych, kostki do WC, a nawet odświeżacze powietrza, stosowane najczęściej w toaletach. Znajdziemy tutaj także uniwersalne środki czystości, które sprawdzają się na różnych powierzchniach – skutecznie usuwają grubsze zabrudzenia na blatach kuchennych i armaturze łazienkowej, a po rozcieńczeniu nadają się też do mycia podłóg i ścierania kurzu „na mokro”. Chemia gospodarcza najlepszych marek jest nie tylko skuteczna i bezpieczna. Jej użyciu często towarzyszy rozprzestrzenianie się przyjemnych zapachów, dzięki którym w pomieszczeniach długo panuje atmosfera świeżości.
Chemia profesjonalna i gospodarcza
Wymienione wyżej preparaty czyszczące są potrzebne nie tylko w gospodarstwach domowych. Regularnego sprzątania wymagają przecież również budynki użyteczności publicznej, biurowce i wszystkie inne obiekty, z których korzystają ludzie. Utrzymaniem czystości ww. miejscach często zajmują się profesjonalne firmy sprzątające, dla których ważna jest nie tylko efektywność, ale także tempo pracy. Dlatego do sprzątania dużych obiektów fachowcy wykorzystują specjalne maszyny (odkurzacze przemysłowe, szorowarki, polerki itd.) oraz chemię profesjonalną.
Profesjonalne środki czystości przy zakupie jednostkowym są droższe od chemii gospodarczej, dlatego ich stosowanie opłaca się właśnie firmom sprzątającym przy zakupach hurtowych – mówi ekspert z firmy BKF Warszawa. Wyższa cena chemii profesjonalnej wynika z faktu, że detergenty są bardziej skoncentrowane, przez to wystarczają na dłużej. Dodatkowo w tej grupie produktów znajdują się mocno wyspecjalizowane preparaty, np. dla branży gastronomicznej, hotelarskiej, a nawet samochodowej. Do profesjonalnych środków czystości zaliczamy także rozmaite preparaty do użytku z maszynami czyszczącymi, gdzie użycie chemii gospodarczej byłoby mniej efektywne i nieekonomiczne.
Podział na chemię gospodarczą i profesjonalną jest więc jak najbardziej uzasadniony. Takie rozróżnienie pozwala na łatwy wybór preparatów do różnych zastosowań i przekłada się na oszczędności dla użytkowników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
As Zieleni Maciej Pieczyński
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie05-807 Owczarnia, Letniskowa 6
-
Zielone Salony Marzena Kaczmarska
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. łódzkie95-070 Rąbień AB, Różana 28